Automechanik radí, jak se správně starat o autobaterii, aby vydržela fungovat co nejdéle

Vybitá nebo poškozená autobaterie vždy přijde v ten nejnevhodnější okamžik. Ve většině případů se zrovna chystáte odjet a už víte, že jedete pozdě. A ještě tohle do toho. Pokud se však o svou autobaterii pečlivě staráte, vydrží vám bez problémů dlouhou dobu a vy se budete podobným situacím vyvarovat.

Údržba autobaterie

Vlastníte-li své auto delší dobu, v určité chvíli se nevyhnete nutnosti výměny baterie. Nová se pohybuje někde okolo 1 500 – 3 500 korun, což nezahrnuje náklady na instalaci. Přestože se nejedná o částky, které by nás vyloženě zruinovaly, jistě si dokážeme představit jiné oblasti, kam bychom je investovali raději. Proto byste měli o autobaterii řádně pečovat, abyste si byli jistí, že vám vydrží co nejdéle. To můžete udělat pomocí několika tipů.

Vyjeďte si občas na delší projížďku

Pro vaši autobaterii je dobré pravidelně jezdit na dlouhé vzdálenosti, protože časté krátké jízdy způsobují rychlejší opotřebení baterie. Po osmi hodinách jízdy je autobaterie zcela nabitá. To ovšem neznamená, že byste měli každý týden absolvovat jízdu na několik hodin, spíše je dobré se ujistit, že nejezdíte jen na nákup a zpět.

Kontrolujte teplotu

Ne každý vlastní takový luxus jako je garáž. Ovšem, pokud patříte mezi ty šťastné, dobře ji využijte. Pro vaši autobaterii bude opravdu velikým pomocníkem během mrazivých zimních dnů nebo i naopak při velice vysokých letních teplotách. Přestože si autobaterie dokáže poradit s většinou teplot, přílišné horko může způsobit její odpaření a zima zase vybití.

Udržujte autobaterii čistou

Je důležité jednou za čas otevřít kapotu svého vozu a podívat se na čistotu autobaterie. Zkontrolujte, zdali nevykazuje známky koroze, což poznáte podle bílého prášku kolem svorek. Pokud jej najdete, očistěte baterii pastou vytvořenou z vody a jedlé sody pomocí kartáčku. Pamatujte, že koroze je často známkou nutnosti výměny baterie. Budete-li ji ale udržovat čistou a korozi předcházet, prodloužíte její životnost.

Udržovací nabíječka

K autobaterii můžete připojit udržovací nabíječku, která zajistí, že se baterie bude nabíjet nebo bude stále nabita. Je to skvělá investice pro lidi, kteří se svým autem tak často nejezdí.

Obrázky: Freepik

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek