Přestože se to mnohým může zdát nechutné, je třeba pozorovat barvu svého ušního mazu. Díky němu totiž můžeme poznat začínající nemoc či problémy se sluchem.
Lidé se obvykle o tomto tématu nebaví, je to pro ně spíše tabu. Kdo by také v běžném hovoru zmiňoval svůj ušní maz. Přestože je tato věc pro mnoho lidí až nechutná, je třeba vědět, že i tato tělní tekutina má svůj velký význam. Pozorováním barvy, hustoty a změn ušního mazu by mělo být u člověka samozřejmostí. Může tak předejít zdravotním problémům, a nebo včas objevit začínající nemoci.
Ušní maz
Ač se to může zdát nepravděpodobné, ušní maz je pro člověka ve skutečnosti velmi důležitý, a také toho mnoho prozradí o našem zdraví. Tuto lepkavou tekutinu vytváří tělo jako ochranu před různými nečistotami a bakteriemi, které by chtěly proniknout do zvukovodu. Ušní maz vzniká mísením produktů žlázek nacházejících se v kůži, odumřelými buňkami pokožky a uvolněnými chloupky a nečistotami, které se zvenčí zanesou do zvukovodu.
Frekvence čištění uší by měla být pravidelná, a závisí především na míře znečištění. Doporučuje se čistit slechy přibližně 1krát týdně, pokud byste pozorovali větší množství mazu, je třeba je vyčistit důkladněji a častěji. Někteří lidé používají ušní svíce nebo pár kapek jakéhokoli oleje. Starší generace možná pamatují i čištění pomoci zápalek a na nich namotané vaty. Nejběžnější jsou ale stále klasické tyčinky do uší. Na nich také nejlépe vypozorujete, jak ušní maz vypadá.
Co značí barva ušního mazu
Zde je několik příkladů barev této tělní tekutiny, které prozradí váš zdravotní stav.
Žlutá
Toto je nejběžnější typ mazu u dospělých, a tedy i zcela normální. Vlhká a lepkavá textura pomáhá chránit zvukovod před vysycháním. Zde není třeba se čehokoli obávat.
Šedá
Ač může šedý maz vypadat nezvykle, pokud ho najdete na ušní tyčince, není důvod k obavám. Šedá barva je obvykle výsledkem přirozeného procesu čištění uší. Pokud by však byl maz suchý a ucho citlivé a svědilo by, může se jednat o začínající zánět. V případě, že zaznamenáte tyto příznaky, je třeba navštívit co nejdříve svého lékaře.
Světle žlutá
Tato barva je nejčastější u dětí. Dětská ouška mají tendenci produkovat mnohem více ušního mazu, než je tomu třeba u dospělých. Proto je zde barva světlejší, avšak tento proces se s věkem mění.
Tmavá
Tmavší ušní maz značí, že se tělo potí mnohem více než obvykle. Přesto se není čeho bát, člověk je v tomto případě zdráv.
Temná
Nadměrnou produkci ušního mazu způsobují stres a úzkosti. V tomto případě se i člověk více potí, což zvyšuje tvorbu mazu, které může ucpat zvukovod, a způsobit tak dočasné problémy se sluchem. Pokud si všimnete, že ušní maz má tmavou barvu a je ho více než obvykle, je třeba uši čistit pravidelněji, abyste předešli možným problémům. Je to také varovný signál, který vám naznačuje, že je třeba začít snižovat hladinu stresu.
Bílá
Žlutobílá barva značí alergické onemocnění, a stejně tak i dermatologické procesy probíhající v uchu. Příkladem je ušní forma pásového oparu. Zde je tedy třeba zpozornět a popřípadě vyhledat lékaře.
Tmavě hnědá až černá
I když tmavě hnědá nebo černá barva mazu vypadá děsivě, ve skutečnosti není čeho se bát. Jak už bylo zmíněno, může se jednat o nadmíru stresu, nebo je také možné, že byl maz v uchu příliš dlouho. Zvýšený kontakt s kyslíkem totiž činí ušní maz tmavším.
Příměs krve
Někdy se může stát, že je maz vodnatý a z uší vytéká sám, a to je zcela normální. Pokud by v něm však byl hnis a krev, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Je to totiž známka propíchnutého bubínku.
Krvavá
Krev v ušním mazu neznačí nic dobrého. Může se jednat nejen o lehké nebo těžší poranění zvukovodu, ale také o rakovinu. V tomto případě určitě vyhledejte lékařskou pomoc.
I když to zní odpudivě, rozhodně si při čištění uší kontrolujte hustotu a barvu ušního mazu. Můžete tak předejít zdravotním problémům.