Bezpečný způsob, jak pejskům stříhat drápky

Představa stříhání psích drápků může být skutečně děsivá. Především pro psy, kteří tuto činnost upřímně nenávidí, zvláště, když jsou jejich drápky citlivé. Pro člověka se jedná o nelehký úkol, protože v drápkách jsou nervová zakončení a céva, jejíž zasažení je bolestivé. Jak tedy poznat správné místo, kde střihnout?

Je stříhání drápků skutečně potřeba?

Ano, každý pes jednou za čas potřebuje zastřihnout drápky. Pokud je totiž necháte příliš dlouhé, bude na psí končetiny vyvíjen neustálý tlak. Je to bolestivé a také to může způsobit problémy s pohybem. Kromě toho může váš pes trpět zánětem tlapek a nohou.

Jak často bychom měli drápky stříhat?

U většiny psů je v pořádku kontrolovat délku drápků přibližně každých 8 týdnů. Pokud váš pes pravidelně chodí po drsném povrchu, jeho drápky se zkracují pravidelně, proto nebude nutné drápky stříhat tak často. Chcete-li ale zjistit správnou délku, nechte psa stát vzpřímeně na rovném povrchu. Pokud se jeho drápky nedotýkají země, není nutné je stříhat. Pokud ano nebo jsou jeho tlapky pokrčené, drápky jsou příliš dlouhé a je potřeba je ostříhat.

Jak postupovat?

Samozřejmě můžete stříhat drápky svému psovi sami nebo s ním zajít k veterináři. Odborná péče se doporučuje především u psů, kteří mají tmavé nebo černé drápky, tudíž žíla nejde dobře vidět a mohli byste mu ublížit. Pokud si troufáte sami, ujistěte se nejdříve, že váš pes sedí nebo leží v pohodlné poloze. Předem se jej snažte trochu uklidnit, mazlete se s ním a dopřejte mu relax. Poté uchopte jednou rukou jeho tlapku a zkontrolujte, kde končí žíla. U světlých drápků je to snadno rozpoznatelné, takže můžete chytit drápek do ruky a střihnout na správném místě. Pokud váš pes nereaguje bolestivě, trefili jste se správně. Stane-li se však, že začne krvácet, použijte gázu nebo zavolejte veterináře.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Margriet.nl

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek