Boj proti koronaviru. Účinné metody, jak zvýšit ochranu vašich roušek a respirátorů

S novými, nakažlivějšími kmeny koronaviru, které se nyní šíří po celém světě, zatímco úroveň přenosu neklesla, někteří odborníci na veřejné zdraví doporučují zvýšit funkci roušek a respirátorů, které dosud nosíme. Látková rouška byla dosud v pořádku, ale při blokaci virů a aerosolů je účinná jen z 50%, takže v dnešní době různých mutací je nedostačující. Nyní jsme v takovém bodě pandemie, kdy nejideálnější je nošení respirátorů FFP2, KN95 nebo N95, které při správném nošení chrání z 95% před infekčními částicemi. Ovšem těchto respirátorů začíná být čím dál tím větší nedostatek. Proto je potřeba zvýšit ochranu stávajících, které už máme doma.

Noste dvě roušky

Až na nějaké výjimky, jako jsou obchody nebo úřady, je stále povoleno venku nosit chirurgickou roušku. Abyste podpořili ochranu svou i ostatních, noste pod chirurgickou rouškou ještě látkovou, popřípadě pod respirátor látkovou nebo chirurgickou roušku. Schopnost roušek i respirátorů chránit naše zdraví závisí především na tom, jak dobře sedí na obličeji. Pokud nosíte na tváři dvě ochrany, dosáhnete těsnějšího přilehnutí a lepší filtrace.

Přidejte filtr

Nevyhovuje-li vám dvojitá rouška nebo respirátor, můžete dosáhnout podobného zlepšení, když přidáte filtr, který si sami vyrobíte ze dvou ubrousků složených tak, aby tvořily čtyřvrstvý filtr. Na druhou stranu v žádném případě nepoužívejte filtr na kávu. S kávovými filtry je totiž velice obtížné dýchat, takže nakonec dýcháte spíše kolem nich než přes ně.

Kvalitnější látka

Pokud chcete stále používat látkovou roušku společně s chirurgickou rouškou nebo respirátorem, hledejte látku s hustými vlákny. Mnoho studií ukázalo, že roušky ze 100% bavlny jsou nejlepší volbou. Přírodní vlákna v bavlně mají tendenci mít lepší trojrozměrnou strukturu než syntetické materiály, které jsou hladší. Tato trojrozměrná struktura může vytvářet další bariéry pro útočící infekční částice.

Těsnění roušky nebo respirátoru

Chcete-li maximalizovat účinnost své roušky nebo respirátoru, ujistěte se, že vám těsně sedí na ústech a nosních dírkách až po špičku nosu. Neměli byste vidět žádné mezery. Vědci zjistili, že chirurgické roušky vylučují v průměru pouze 38,5% infekčních částic, pokud se nosí standardně. Účinnost filtrace se však zvýšila, když zkoušeli různé triky, jak vylepšit aplikaci roušky nebo respirátoru na tváři.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Health.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek