Boj s chronickým stresem. Porazte jej pomocí ověřených dýchacích technik

                   

Trocha stresu je kořením života a může přinášet několik výhod. Zdravý stres dokáže zostřit naše soustředění, vyřešit problém, který už dlouho odkládáme a dostat z nás to nejlepší, abychom dosáhli požadovaných výsledků a neustále se zlepšovali. Bez stresu bychom se nudili, nebyli bychom motivováni a nedosahovali svého maxima. Ovšem když se stres stane dlouhodobým nebo chronickým, začne negativně ovlivňovat naše tělo i mozek, což se stává bohužel často. Přijdou fyzické příznaky spojené se stresem a my jsme náhle vyřazeni z provozu. Z toho důvodu dnes přicházíme s několika dechovými cvičeními, které jsou nejlepšími prostředky, jak zvládnout stres.

Základní cvičení pro začátečníky

Základní způsob, jak provádět vědomé dýchání, je soustředit pozornost na dech, a to jak při nádechu, tak i výdechu. V ideálním případě si sedněte nebo lehněte a zavřete oči. Nadechujte se nosem po dobu 3 vteřin, na 2 vteřiny zadržte dech a poté 4 pomalu vydechujte ústy. Opakujte neustále dokola po dobu 15 minut.

Diafragmatické dýchání

Tento typ dýchání nazýváme také břišním dýcháním. Zpomaluje srdeční rytmus a může pomoci snížit krevní tlak. Vědci zjistili, že dýchání bránicí omezuje reakci těla na „boj nebo útěk“ a stimuluje aktivitu bloudivého nervu, což je další důležitá součást zvládání stresu. Lehněte si na záda a pokrčte kolena, popřípadě si pod ně položte polštář. Jednu ruku umístěte na horní část hrudníku a druhou pod hrudní koš, abyste při dýchání cítili pohyb bránice. Pomalu se nadechněte nosem, žaludek se začne zvětšovat, při výdechu ústy žaludeční svaly stlačte. Podstupujte toto dechové cvičení 3 – 4krát denně po dobu 5 – 10 minut. Na břicho si můžete položit například knihu.

Střídavé dýchání nosními dírkami

Jedná se o jógovou kontrolu dechu. Předpokládá se, že harmonizuje dvě hemisféry mozku a ve výsledku vyvažuje vaši fyzickou, duševní a emoční pohodu a snižuje hladinu vnímaného stresu. Seďte vzpřímeně na pohodlné židli nebo v křesle. Dlaň levé ruky nechte pohodlně v klíně. Zvedněte pravou ruku směrem k tváři tak, aby váš ukazováček a prostředníček byly mezi obočím. Zavřete oči a hluboce se nadechněte a vydechněte nosem. Při nádechu levou dírkou palcem pravé ruky zmáčkněte pravou nosní dírku. Vydechněte pravou nosní dírkou a prsteníčkem pravé ruky zavřete levou nosní dírku. Opakujte 5 – 10krát denně nebo podle potřeby.

Dýchání 4 – 7 – 8

Tato dýchací technika je založena na jogínské pranayamové technice. Mluví se o ní jako o přirozeném sedativu pro nervový systém. Posaďte se rovně a špičku jazyka položte za horní přední zuby. Zavřete ústa a 4 vteřiny se nadechujte. Zadržte dech na 7 sekund, pak otevřete ústa a pomalu vydechujte po dobu 8 vteřin, přitom vydávejte bzučivý zvuk. Tento postup opakujte alespoň 2krát denně.

Skenování těla

Sedněte si nebo lehněte, zavřete oči. Zhluboka se nadechněte a představujte si, jak kyslík vstupuje do celého těla. Poté se zaměřte na pocit uvolnění při výdechu. Myslete na to, jak se cítí celé vaše tělo, uvědomujte si záda opřená o židli, chodidla položená na podlaze, uvolněná ramena i čelist. Z počátku můžete provádět 3 – 5 minut, poté zvyšte na 20 minut alespoň 3krát týdně.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Lavidalucida.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Zobrazit další články