Bojí se vaše dítě usnout? Metody k překonání strachu z nočních můr

                   

Podle Americké akademie spánku se děti ve věku od 5 do 10 let zdají být obzvláště náchylné k nočním můrám, které jsou často natolik intenzivní, že si je mohou pamatovat až do dospělosti. Průzkum učinil závěr, že 75% běžné populace uvedlo, že má vzpomínku minimálně na jednu noční můru z dětství. Jako děti jsme se bály usnout, aby zlý sen nepokračoval nebo se neobjevil jiný. Dnes ale víme, co můžeme dělat, aby si podobným traumatem neprocházely i naše děti.

Role nočních mur v životě dítěte

Noční můry jsou samozřejmě součástí normálního vývoje. Tvoří se představivost dítěte, které začíná chápat, že existují i věci, jež by mu mohly ublížit. Jsou chvíle, kdy jsou obavy a noční můry výsledkem děsivého zážitku, od strachu z velkého psa až po dopravní nehodu, kterou mohlo dítě prožít nebo jen zahlédnout ve zprávách, ale jindy se objeví náhle bez jakéhokoli stimulu.

Svou roli mohou sehrát také rodinné konflikty a stres rodičů. Cokoli, co u dítěte vyvolává silné pocity, prohloubí jeho strach a zvýší jeho úzkost.

Čeho se děti nejčastěji bojí?

Děti mají obvykle různé obavy v různých fázích vývoje. Mladší se často bojí příšer a jiných imaginárních tvorů, zatímco starší mají strach, že budou zraněny reálným nebezpečím, jako jsou například zloději nebo přírodní katastrofy. Zde je několik tipů, jak pomoci svým dětem usnout a odvrátit zlo nočních mur.

Ujištění

Je důležité své dítě uklidnit, pokud má strach. Komunikujte s ním o bezpečí znovu a znovu.

Naučte ho zvládat mechanismy

Diskutujte s ním o alternativních způsobech reakce. Naučte ho být odvážným a myslet pozitivně. Můžete se s ním podělit o to, jak jste vy v jeho věku zvládali strach z nočních mur a překonali vlastní strach.

Bavte se ve tmě

Zahrajte si zábavnou hru ve tmě. Hledejte například ztracený poklad v tlumeném světle nebo věci, které svítí ve tmě.

Použijte představivost a kreativitu

Použijte svou představivost k boji s imaginárními strachy, jako jsou příšery. Vytvořte si „sprej na monstra ze skříně“.

Odkloňte dítě od televize

Děsivé filmy, seriály a zprávy jsou ve všech ohledech nejhoršími podněty pro děti.

Světlo

Bez ohledu na to, čeho se dítě bojí, noční světlo může pomoci.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Sleepfoundation.org

 
Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články