Pokud se vám po návštěvě zubaře objeví na ruce takováto boule, na nic nečekejte a okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc

Muži se na ruce objevila zvláštní pulzující boulička. Netušil, že to může souviset s jeho nedávnou návštěvou zubaře. Kdyby včas nevyhledal lékařskou pomoc, mohl být již mrtev.

                   

Málokdo z nás chodí do zubní ordinace s nadšením a elánem. Mnoho lidí má ze zubařské prohlídky obavy, některé dokonce již týden před plánovanou návštěvou dentisty trápí zažívací obtíže. A není se čemu divit. Nepříjemný zvuk vrtačky vyvolává v lidech strach, když se k tomu ještě přidá bolest při vrtání a trhání zubů, či čištění kanálků, tak by si člověk raději tento zážitek odpustil. Nejspíš ale nikdo netuší, že návštěva zubního lékaře může vést až ke smrti.

Pulzující bulka

Takovou zkušenost má sedmadvacetiletý Kanaďan, kterému se po zubní prohlídce objevilo velmi vážné onemocnění srdce. Nevěděl o něm ovšem do té doby, než se mu na ruce objevila zvláštní boulička, která dokonce pulzovala. K tomuto příznaku navíc ještě několik týdnu trpěl horečkou, nechutenstvím, kvůli kterému zhubl 12 kg a silnou bolestí břicha. Ta ho nakonec donutila vyhledat lékařskou pohotovost.

i

Po všech možných vyšetřeních lékaři dospěli k závěru, že mladík trpí endokarditidou, což je zánět postihující vnitřní povrch srdce, především srdeční chlopně. V těch byly ukryty bakterie, které regulovaly průtok krve ze srdce. Z toho důvodu se muži na ruce utvořila ona pulzující boule. Endokarditida je velmi závažné onemocnění, které ve 20-30% případů vede k úmrtí.

Infekce po návštěvě zubaře

Lékaři mladíkovi oznámili, že tento zánět s největší pravděpodobností souvisí s jeho nedávnou návštěvou zubaře. Infekce byla způsobena špatnou ústní hygienou při stomatologické operaci, která mu byla provedena. Přemnožené bakterie v ústech se nejspíše dostaly do krevního oběhu přes krvácející dásně a z důvodu zubařovy chyby, a způsobily tak obrovský problém.

Mladíkův příběh byl zveřejněn na stránkách populárního New England Journal of Medicinen, kde bylo takové uvedeno, že pacient byl léčen antibiotiky. Podstoupil také velmi náročnou operaci, při které mu byly nahrazeny aortální chlopně a zároveň odstraněna bulka na ruce. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články