V dnešní době je riziko mozkové mrtvice stále vyšší a vyšší. Ale mnoho lidí stále neví, jak by se měli chovat, aby tomuto nebezpečnému stavu předcházeli.
Cévní mozková příhoda, nebezpečný stav, kdy se do mozku přeruší nebo sníží průtok krve, což vede k úbytku mozkové tkáně a živin. Kvůli tomu je její včasná a rychlá léčba zásadní. Díky moderní lékařské péči je riziko poranění mozku, v důsledku mrtvice, minimální.
Dva typy mrtvice
Ischemická mrtvice je způsobená krevní sraženinou, která zablokuje cévu, tudíž krev nemá kudy proudit do mozku. Je častější a dá se dělit ještě na dva další typy. U embolické mrtvice se sraženina utvoří někde v těle a až potom doputuje do mozku. U mrtvice trombotické se sraženina utvoří přímo v mozkové cévě.
Hemoragickou mrtvici způsobuje prasknutí cévy, což brání krvi dostat se do mozku. K prasknutí může dojít v jakékoli cévě nebo v membráně obklopující mozek. Oba typy cévních mozkových příhod ale mají stejný důsledek, brání krvi a kyslíku dostat se do mozku, což způsobuje odumírání mozkových buněk.
Příznaky mrtvice
Zde je seznam deseti příznaků cévní mozkové příhody, které byste měli znát a dát si na ně pozor. Dle odborníků je mrtvice hlavní příčinou invalidity v dospělosti a druhou hlavní příčinou demence a smrti. Například ve Francii je každý rok více než 130 000 případů mozkové příhody, což znamená, že to je jeden případ během čtyř minut.
- Náhlá paralýza nebo necitlivost obličeje, dolních či horních končetin. Stává se to jen na jedné polovině těla. Předpažíte-li obě paže a jedna začne klesat, může se jednat právě o mrtvici.
- Potíže s mluvením a porozuměním. Nejste schopni vyjádřit své myšlenky a zároveň porozumět myšlenkám lidí kolem vás.
- Problémy se zrakem. Během chvilky se vám může zakalit nebo ztmavit před jedním nebo oběma očima.
- Potíže s chůzí. Můžete ztrácet rovnováhu a koordinaci nebo můžete pociťovat závrať.
- Náhlá bolest hlavy. Bolest hlavy doprovázená závratí nebo změnou chování může být mrtvice, ačkoli je tento symptom méně častý.
Pokud uvidíte někoho, komu klesá jeden ústní koutek, zeptejte se ho na jeho jméno, nebo aby zopakoval nějakou jednoduchou větu. Můžete ho taktéž požádat, aby předpažil. Jakmile jeden z těchto úkonů nevládne, tak má s největší pravděpodobností mrtvici.
Jak reagovat v případě mrtvice?
- Okamžitě kontaktujte pohotovost a nečekejte, až příznaky odezní či se zmírní. Čím dřív dostane pacient správnou péči, tím menší budou následky. Také není úplně vhodné vozit pacienta do nemocnice autem, je lepší nechat ho odvézt sanitkou, jelikož záchranáři mu budou schopni poskytnout první pomoc.
- I kdyby příznaky odezněly, stále se pacientovi musí dostat pomoc, protože v případě ischemické mrtvice příznaky netrvají dlouho. A buďte si vědomi, že toto je signál velmi závažné mrtvice.
- Zapamatujte si, kdy se objevily první příznaky, jelikož existují léky, které se nesmí po určité době dávkovat.
- Především nepodávejte pacientovi s mrtvicí aspirin. Pokud totiž má mrtvici hemoragickou, aspirin mu ještě víc zředí krev.