Čipování u nás platí již 3 roky. Určitě už dopomohlo k nalezení rovnou několika stovek pejsků. Zjistěte, jaký je jeho další význam.
V Česku už delší dobu probíhá povinné čipování psů, zvláště pak nově narozených štěňat. Z větší části, protože je potřeba výrazně omezit výskyt psů bez majitele a snažit se ulehčit práci přeplněným útulkům. Navíc s problémem toulavých psů má práci i městská policie. Ta musí psy nejprve odchytit a poté umístit do záchytných kotců. Proto je nejlepším řešením varianta s čipy, která všem usnadňuje práci, ale je s ním potřeba správně zacházet.
Povinné čipování od roku 2020
Vláda už v roce 2020 schválila povinné citování psů pod podmínkou pokuty ve výši 20 000 Kč. Bylo nutné nechat načipovat všechny psy. Pokud pes čip v dnešní době nemá, nevlastní nárok ani na očkování proti vzteklině. U veterináře se samozřejmě tvořily dlouhé fronty a celý proces byl velmi náročný a trval dlouhou dobu, proto stále můžou existovat nějaká zvířata, které čip nevlastní. Zvláště pokud žijí ve velmi nepříznivých podmínkách, jako jsou například množírny. I proti těm se snaží vést vláda i tímto opatřením boj, ale bohužel stále velmi marně.
Čipy u štěňat
Speciální kategorií jsou pak štěňata, všechna novorozená totiž musí být hned očipovaná. Běžná cena za tento úkon činí cca 250 Kč i více dle ceníku veterináře. Hned poté je dobré psa zaregistrovat do speciálního registru. Těch je hned několik na výběr. Tím čip označíte, pojmenuje a zaktivujete. To znamená, v přeneseném významu, že čip spárujete s vaší osobou a poskytnete na sebe kontaktní údaje. Pokud se ztratí pes s nezaregistrovaným čipem, nelze ho načíst, takže ho s vámi nebudou moci spojit. Proto je tato záležitost velmi důležitá.
Boj proti množírnám
Dlouhodobě se státní instituce i neziskové organizace snaží bojovat proti množírnám. Jedním ze způsobů je i čipování. Pejsci, kteří nemají průkaz původu jsou totiž velmi často náchylnější na různá genetická onemocnění a choroby. To později může vést k zdravotním komplikacím a vašemu následnému zklamání a zbytečným starostem, které něco takového se sebou přináší. Pokud tedy můžete zkuste si pořídit psa z chovatelské stanice nebo pomozte útulkům s přeplněností.
Jak postupovat
Snažte se množírny rozeznat. Vždy chtějte pejska vidět v domácím prostředí a v neposlední řadě si ověřte chovatele a jeho telefonní číslo. Snažte se o něm, co nejvíce zjistit na internetu. V neposlední řadě samozřejmě nezapomeňte na správé čipování a registraci. Dbejte na správné krmení a životosprávu pejska. Choďte s ním pravidelně na vzduch a navštěvujte veterináře.