Čisticí prostředky minimalizují šíření koronaviru v domácnosti

                   

Covid-19 je největší strašák posledních měsíců. I přes masivní bezpečnostní a hygienická opatření se s nákazou koronavirem SARS-CoV-2 setkala už nejméně třetina populace a stále ještě není všemu konec. Pokud s infikovanou osobou sdílíte jednu domácnost, pak je jen otázkou vaší disciplíny a vysokého hygienického standardu, zda se rovněž nakazíte, anebo ne. I když se koronavirus nejčastěji přenáší kapénkami vydechovaného aerosolu spíš než kontaktem s infikovanými povrchy, ty i tak tvoří značné riziko pro osoby sdílející s nemocným jednu domácnost. V tu chvíli je bezpodmínečně nutná dezinfekce společně užívaných povrchů, jako jsou stoly, kliky, vypínače, rukojeti, skříňky, toaleta, vodovodní baterie atd. Poradíme vám, které prostředky se vám k tomu budou hodit.

Mýdlo a voda

Mýdlo a voda jsou první obrannou linií mezi vámi a koronavirem. Tekuté prostředky rozpouštějí tukový obal viru a „zvedne“ jej z povrchů, načež ho voda odplaví pryč. Mýdlová voda se hodí pro ošetření všech druhů povrchů a samozřejmě při každém příchodu domů z venku byste si vodou a mýdlem měli umýt ruce.

Savo

Aktivní složka v savu je chlornan draselný, který je velmi účinný k eliminaci veškerých virů a dalších patogenů. Nechte ho působit 10 až 15 minut a otřete povrch vlhkým hadříkem. Savo působí tak, že ničí bílkovinový obal viru a ničí také jeho RNA. Nezapomeňte se během použití chránit ochrannými rukavicemi a postupovat podle pokynů výrobce.

Alkohol

Etylalkohol neboli etanol zabíjí koronaviry za pouhých 30 sekund tak, že, stejně jako savo, ničí bílkoviny a RNA viru. Navlhčete hadřík trochou alkoholu a otřete jím povrchy. Zbytky lihu se samy odpaří, nemusíte jej proto dodatečně oplachovat.

Vlhčené ubrousky

Aktivní složkou je antiseptické tonikum, obvykle benzalkoniumchlorid. Ubrousky přirozeně odstraňují choroboplodné zárodky tlakem, který při jejich použití vyvíjíte, přičemž se patogeny na ubrousek nalepí. Na povrchu také zanechávají antiseptickou vrstvu, která ničí choroboplodné zárodky.

Dezinfekce na ruce

I když máte ruce umyté vodou a mýdlem, měli byste si je důkladně i vydezinfikovat. Hlavní složkou dezinfekčních gelů je etanol, který je v této záležitosti velice účinný. Jeho koncentrace však musí být vyšší než 70 procent, jinak virus nezabije.

Větrejte a myjte si ruce

Pokud sdílíte domov s osobou infikovanou COVID-19, pak odborníci doporučují pravidelně, často a intenzivně větrat. Při každém kašlání či kýchnutí infikovaná osoba kolem sebe šíří tisíce kapiček obsahujících koronavirus, který dokáže ve vzduchu přežít až tři hodiny. Větráním tyto aerosoly můžete rozptýlit a nížit tak množství viru ve vzduchu. Tím snížíte riziko infekce ostatních.

Všichni členové rodiny by si také měli mýt ruce mýdlem a vodou, a to velmi často. Je to nutné ihned poté, co si sundáte rukavice a po jakémkoliv kontaktu s postiženou osobou. Mytí opakujte také, kdykoliv se vysmrkáte, kašlete či kýcháte, použijete toaletu, před jídlem či vařením a před a po poskytnutí péče jiné osobě, například dítěti.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Iatropedia.gr

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články