Co prožívají nevidomí lidé ve spánku během snění

                   

Stejně jako všichni ostatní, i slepí lidé mají pochopitelně sny. Možná si to po probuzení vždy nepamatujeme, ale sníme úplně všichni. Slepí lidé nejsou žádnou výjimkou. To ovšem přináší jednu zajímavou otázku: Co slepí lidé ve skutečnosti vidí, když sní? Některé z vás tato otázka již jistě napadla. Jste zvědaví? Podívejme se na nečekanou odpověď.

Mohou nevidomí vidět ve svých snech?

Slepí lidé sní úplně stejně jako lidé, kteří vidí. Je to proto, že sny nejsou vytvářeny prostřednictvím očí, ale jen a pouze díky mozkové aktivitě. Ale v zásadě existuje několik drobných rozdílů mezi sny nevidových a tomu, jak je vnímají ostatní lidé. To, co přesně slepci vidí ve svých snech, hodně záleží na tom, kdy ztratili zrak. Zcela jiné budou sny někoho, kdo se slepý narodil a někoho, kdo ztratil zrak až v dospělosti.

Lidé, kteří se narodili slepí nebo ztratili zrak do 5 let, nemají ve snech žádné konkrétní vize. Každý, kdo oslepne po pěti nebo šesti letech, má ovšem tzv. zrakové sny, stejně jako lidé, kteří vidí. Slepí lidé mohou stále vidět ve svých snech, pokud je v jejich mozku uloženo dostatek vzpomínek a vjemů z doby, kdy stále viděli. Na druhou stranu lidé, kteří ztratili zrak ve velmi mladém věku, mohou také snít, ale jejich ostatní smysly hrají mnohem důležitější roli.

Na jaké smysly se soustředí jejich sny?

Slepí lidé obecně používají ostatní smysly silněji bez ohledu na to, v jakém věku přišli o zrak. Výzkumy ukazují, že čich a chuť hrají během snění mnohem větší roli než ostatní smysly. Průzkumy také ukázaly, že nevidomí ve svých snech mnohem méně zažívají agresi a nemají proto téměř žádné noční můry. Je to velice zajímavé, protože bychom mohli předpokládat, že budou mít spíše sluchové sny, ale ve skutečnosti se jedná o chutě a vůně, které si jejich mozek pamatuje a které zažili během svého života.

Obrázky: Freepik

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články