Co se děje s lidským tělem po úderu bleskem? Smrt není jistá, ale je třeba počítat s vážnými následky

                   

Myšlenka, že do nás uhodí blesk, je skutečně děsivá. To, čeho se spousta lidí obává, se stane realitou pro přibližně 100 jedinců ročně. Přestože se často předpokládá, že úder blesku je smrtící, není to pravda. Kdokoli zasažený bleskem může přežít, ale vážným následkům se bohužel nevyhne. Co se tedy s naším tělem děje po úderu blesku?

Jak naše tělo reaguje při úderu blesku?

V první chvíli omdlíte. Úder blesku může způsobit silné svalové křeče, které mohou vaše tělo odhodit vzduchem, což může způsobit i pár zlomenin. U člověka může nastat i páteřní šok, paralýza, kdy mícha nemůže krátce fungovat a výsledkem je ochrnutí paží a nohou. Tento stav může trvat několik hodin.

Kdy je úder blesku fatální?

Abychom vás nejdříve uklidnili, dovolte nám říci, že fatální následky blesku jsou skutečně vzácné. V nejhorším případě může dojít ke krvácení do mozku, jež je smrtelné. Srdeční arytmie způsobená úderem může také vést k zástavě srdce a tím i ke smrti. K vnějším popáleninám kůže dochází tehdy, je-li pokožka zasažené osoby mokrá nebo se na ní vyskytuje kov, například náramky nebo náhrdelníky.

Dlouhodobé následky

Oběti blesku mohou trpět vážnými dlouhodobými účinky v důsledku poškození nervů. Zasažené osoby trpí poruchami paměti, potížemi se soustředěním i těžkým traumatem. Byly zaznamenány také deprese, halucinace a noční můry. U některých lidí se vyvinula posttraumatická stresová porucha, někteří postižení již nebyli schopni vykonávat svou profesi.

Jak se před úderem blesku chránit?

V žádném případě se neschovávejte pod stromem. Vzhledem k tomu, že blesk vždy udeří do nejvyššího bodu povrchu, je důležité, abyste se vzdálili od všech těchto objektů a míst. Pokud jste venku na rovné pláni, najděte mělkou prohlubeň a přikrčte se dolů, abyste se vyhnuli zásahu.

První pomoc při zásahu bleskem

Spousta lidí věří, že dotek zasažené osoby je nebezpečný, což je omyl. Postižený potřebuje naléhavou pomoc a dotýkat se jej naprosto v klidu můžete. Je třeba okamžitě zavolat sanitku, protože může dojít k zástavě srdce v důsledku nedostatku kyslíku, kde existuje také riziko trvalého poškození mozku po 3 – 4 minutách. Zasaženou osobu byste měli uvést do stabilní polohy, kde může volně dýchat. Pokud již nedýchá, okamžitě zahajte masáž hrudníku.

Úvodní obrázek: Pixaba, Zdroj: Wunderweib.de

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články