Je možné, že by traumatický zážitek spouštěl formu mentálního tréninku, který zvyšuje naši kontrolu nad svou vlastní myslí? Ve skutečnosti je tento názor alespoň částečně podpořen studiemi, jichž se zúčastnili lidé, kteří zažili trauma, jako je například loupež nebo autonehoda.
Děsivé zážitky zlepšují naši odolnost
I když je pravda, že se u asi 7 – 8% přeživších rozvine chronická posttraumatická stresová porucha, většina se rychle zotaví a někteří dokonce uvádějí zlepšení duševního zdraví. Zjištění naznačují, že traumatické zážitky, jakkoli děsivé, mohou pomoci přizpůsobit dovednosti kognitivní kontroly a zlepšit odolnost těch, kteří zažili střední úroveň traumatu.
Lepší paměť
Dvě studie, z nich každá měla 48 účastníků, zjistily, že ti, kteří prožili relativně vysokou úroveň stresu (násilí, smrt blízké osoby, nehoda) před dosažením 18 let věku, mají lepší kognitivní schopnosti, respektive, lépe a rychleji si zapamatovali řadu slov, než ti, jež prožili ve srovnání s nimi malé nebo žádné trauma. Údaje potvrzují myšlenku, že prožití traumatu pravděpodobně zvyšuje kontrolu na svou pamětí trénováním schopnosti potlačovat nežádoucí vzpomínky, emoce a jednání. Pro mnoho obětí žijících s traumatem může pokus o dosažení emoční rovnováhy odpuzováním špatných myšlenek působit jako přirozená forma kognitivního tréninku.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Enallaktikidrasi.com