Pokud uvidíte na moři čtvercové vlny, raději se držte jen na břehu. Jsou sice krásné, ale nebezpečné

Matka příroda umí vykouzlit úžasné věci, které ale mohou být nebezpečné. Jako například čtvercové vlny, které je možné vidět hned na několika místech světa.

maják a čtvercové vlny na moři
                   

Mnoho lidí miluje teplo a slunce, za kterými vyráží na dovolenou k moři či oceánu. Když člověk poprvé uvidí moře, jeho velikost a krásu, je zcela jistě okouzlen. Dovádění ve vlnách se líbí nejen dětem, ale i dospělým. Věděli jste ale, že existují i vlny, které na pohled vypadají jako velké čtverce? Tento fenomén můžete vidět na několika místech světa. Je sice fascinující, ale velmi nebezpečný.

Fascinující podívaná má logické vysvětlení

Jedním z míst, kde lze tento úkaz zhlédnout, je maličký romantický ostrov blízko Francie. Tyto neobvykle tvarované vlny mají přirozené vysvětlení, ale přesto se jedná o obrovské lákadlo pro turisty. Díky tomu ostrov ročně navštěvuje velké množství lidí, kteří chtějí tento zvláštní fenomén vidět. Dalším státem, kde se takovéto vlny vyskytují, je Izrael. Na těchto dvou místech se čtverce na hladině opakují a drží poměrně dlouho. Na širém moři sice k zahlédnutí jsou, ale jen ojediněle.

čtvercové vlny na moři i

Důvodem fascinujících a neobvyklých vln je prostě to, že se tento francouzský ostrov nachází uprostřed mezi dvěma oceány. To způsobuje, že vlny přicházejí ze dvou různých směrů, a vytvářejí tak tyto podivné kostkované tvary. Tato část moře se nazývá „Cross the sea“, což napovídá tvarům, které lze na hladině vidět. Čtverce zůstávají na hladině moře poměrně dlouhou dobu a tato podívaná je opravdu krásná.

Hranaté vlny ale přinášejí nebezpečí

Pokud se ale takové tvary objeví, je třeba si dát velký pozor, protože zde hrozí obrovské nebezpečí. Především kvůli silným proudům, které mohou být tak mocné, že stáhnou pod hladinu navždy nejen plavce a surfaře, ale také celé lodě. Ty totiž dokáží překonávat velké vlny, pokud na ně narážejí kolmo. V případě vln, které do nich narážejí z boku, se ale plavidlo rozhoupe, a snadno se tak může převrátit, což by byla katastrofa. Bylo zjištěno, že důvodem spousty lodních nehod je právě tento jev.

V okolí tohoto francouzského ostrova naštěstí není běžné, že by takto silné proudy způsobily jakékoli neštěstí, takže turisté zde mohou cestovat bez větších obav. Tento fascinující fenomén rozhodně stojí za zhlédnutí. Ukazuje totiž, jak dokáže být matka příroda mocná a vynalézavá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články