Čtyřletá holčička umírala, když ji její bratr držel za ruku. Stihl jí ještě říct překrásná slova

Otec zachytil silný moment svých dvou dětí, po kterém jedno vydechlo naposledy. Nikdy nezapomene, jak se bratr rozloučil se svou sestrou naposledy.

addy bratr
                   

Nejčernější můra každého rodiče je přežít svoje vlastní dítě. Pokud to někdo nezažil, nedokáže si představit, jak velkou bezmoc a bolest musí prožívat rodič, kterému zemře dítě. Přestože je v dnešní době dětská infanticida značně nižší, než byla například před sto lety, stále se dějí děsivé události, při kterých malé děti umírají. Úmyslná zabití, nehody, nebo vzácná onemocnění – tyto případy tvoří tenkou hranici, která odděluje životy dětí od smrti. A není nic bolestnějšího, než když jsou umírání dítěte přítomni také jeho rodiče.

Příběh Addy a její nevyléčitelné nemoci

Takto bolestivý případ se stal v rodině Sooterových z Arkansasu. Jejich čtyřleté dceři Adallyn přezdívané „Addy“ byla diagnostikována rakovina mozku. Onemocněla vzácným typem nádoru difuzního vnitřního pontinního gliomu, který je velmi agresivní. Začíná v mozkovém kmeni a postupně napadá a infiltruje okolní mozek. Tento nádor patří mezi noční můru všech dětských onkologů, protože prakticky znemožňuje kompletní chirurgické odoperování. Také prognóza je velmi špatná, šance na přežití dětských pacientů v horizontu dvou let je nižší než 10 %.

Poslední chvíle svého života strávila Addy v nemocnici v Arkansasu obklopená milující rodinou, kde byla dlouhodobě hospitalizována. Během nepřetržitých návštěv za ní chodil mezi jinými i její starší šestiletý bratr Jackson. Byl neustále v její blízkosti, hladil jí, nebo spolu vedli četné rozhovory – například o královně Else nebo o velikonočních vajíčkách, jak vzpomíná otec Matt Sooter. Ten také zveřejnil silný okamžik, kdy Jackson naposledy řekl své sestře „dobrou noc“.

otec drží dítě za ruku i

Poslední sbohem pro Addy

Matt Jacksonovi tehdy řekl, že Addy je unavená a že je čas, aby si Jackson lehl vedle postele jeho sestry. Jackson nechal svou sestru držet ho za ruku, pak ji pohladil po čele a řekl: „Miluji tě.“ Matt pořídil fotografii, kterou sdílel na  Facebooku  a která tento srdcervoucí okamžik zachycuje. „Malý chlapec by se takto neměl loučit se svou parťačkou, nejlepší kamarádkou a sestřičkou. Není to tak, jak by mělo být. Ale tenhle svět, ve kterém žijeme, je rozvrácený,“ dodává.

Ve své zlomené a otevřené zpovědi Matt pokračuje dál: „Naše sladká holčička přijala zázračné uzdravení, za které jsme se všichni tak dlouho modlili, a vběhla do Ježíšovy náruče. Přecházela z tohoto života do dalšího, stejně tak jako žila: tvrdohlavá, ale také mírumilovná a obklopená rodinou. Nakonec ji nic nebolelo. Těm, kteří se chtěli rozloučit, se moc omlouvám. Všechno se to stalo mnohem rychleji, než jsme čekali, ale to samo o sobě je požehnáním, protože na konci trpěla tak málo.“

Zveřejnil(a) Matt Sooter dne Středa 3. června 2020

Rodina založila nadaci

Sooterovi se se smrtí své dcery vyrovnali s nadějí, že se všichni jednou zase shledají. Rozhodli se také založit dobročinnou nadaci Addy Joy’s  Hope Foundation, která sdružuje děti se stejnou nemocí, jako měla Abby. Je zde zveřejněn příběh Addy a její boj se zákeřnou nemocí. Stránka slouží také jako šíření osvěty a k získávání peněz na podporu dalších nemocných dětí. Veškeré informace jsou dostupné na webové a facebookové stránce nadace.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články