Designové retro kousky nábytku, které se používaly v Polské lidové republice. Nemáte některé doma?

Někteří je mají uskladněné na půdě jako zastaralý kus nábytku. Designéři nebo sběratelé jsou však ochotni za ně zaplatit nemalé částky.

i Zdroj fotografie: Uživatel Can Pac Swire / Creative Commons / CC BY NC
                   

Již dávno neplatí, že výraz „retro“ je hanlivý výraz pro zboží, které vyšlo z módy. V oděvním a nábytkářském průmyslu se razí heslo, že vše dobré již bylo vymyšleno a v různých cyklech a nepatrných obměnách se vrací zpět jako trend. V případě retro nábytku není výjimkou, že designové kousky staré několik desítek let jsou na trhu velmi cenným a žádaným zbožím. V moderních interiérech bývají nepostradatelným prvkem, protože dodávají prostoru originalitu a duši.

Designový kousek má svou cenu

Retro předměty mají výrazně vysokou hodnotu. Příkladem mohou být kusy nábytku z období Polské lidové republiky převážně z 60. – 80. let minulého století. Jednotlivé položky dosahují při prodeji závratných částek. Prodávají se převážně na aukcích a žadatelé jsou ochotni zaplatit za požadované kousky v přepočtu několik desítek tisíc korun.

Křeslo Chierowski 366

Kultovní křeslo navrhnul v roce 1962 polský návrhář Józef Chierovski. Toto klubové křeslo je díky svému minimalistickému designu jednoznačným příkladem nadčasového kousku, který se jako oblíbený prvek navrací do interiérů i po několik desítek let. Polstrované křeslo s područkami měla v 60. a 70. letech v socialistických zemích nejedna domácnost. Ceny za prodej restaurovaných kopií tohoto kousku začínají na aukcích na částce 300 polských zlotých (1 PLN = 5 Kč), přičemž některé kusy se prodávají i za 5.000 polských zlotých.

📣📣📣 Chierowski 366 w pudrowym różu i jasnym buku szuka domu ! 😍💪😍 Cena: 799zł

Zveřejnil(a) Warsztatarka dne Středa 5. února 2020

Nástěnné skříně

Systém závěsných skříní uchycených na zdi nebo stojících na nohách vymysleli jako první manželé Charles a Ray Eamesovi, kteří byli designérskými průkopníky a novátory v moderní bytové architektuře v 40. letech v USA. Nástěnný systém pro praktické ukládání různých předmětů se později rychle rozšířil po celé Evropě a v 60. a 70. letech byl běžnou součástí obývacích pokojů nebo chodeb v mnoha domácnostech. Ceny nástěnných skříněk se na aukcích pohybují přibližně v řádech několika tisíc polských zlotých.

Polski regał z lat 70. Zachowany w bardzo dobrym stanie! 2499zł #prldesign #polishdesign #prl #zostanzvintage #vintagemójwybór #vintageshop #meblosciankaprl #placzbawiciela

Zveřejnil(a) Meblościanka PRL dne Úterý 14. února 2023

Rozkládací lavice a stoly

Praktickým a oblíbeným kusem nábytku byly také rozkládací lavice a stoly. Byly k sehnání v několika různých variantách; lišily se v rozměrech, tvaru nebo barvě dřeva. Složené rozkládací stoly zabíraly při běžném provozu domácnosti minimum místa a mohly sloužit k sezení jako lavice. Při pořádání společenské události pak byly rychle rozložené a poskytly dvakrát tolik plochy. Jsou příkladem, že i nenápadný kousek nábytku může úspěšně sloužit po několik generací.

Ława czy stół?🙂 Stołeczny Związek Spółdzielni Pracy, lata 70. #prl #prldesign #polishdesign #vintage #vintagestyle #vintageshop #vintagehome #zostanzvintage #vintagetable #placzbawiciela

Zveřejnil(a) Meblościanka PRL dne Čtvrtek 20. ledna 2022
Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články