Malé děti čtou knihy plachým pejskům v útulku. Pomáhá to zvířatům zvyknout si na lidskou přítomnost

Opuštěná nebo týraná zvířata většinou skončí v nějakém útulku a tady čekají, co s nimi bude dál. V jednom útulku spustili zajímavý projekt, který těmto zvířatům pomáhá se socializací.

 

                   

V útulcích často končí i traumatizovaná zvířata. Především někteří pejsci si těžko zvykají na nové prostředí. Bojí se a nevylézají ze svého kotce. Majitel jednoho útulku však dostal skvělý nápad. Každý měsíc pořádá akci „Čteme pejskům”, do které se mohou zapojit děti ve věku 6-15 let. Tento projekt už přináší své ovoce.

Pomáhají pejskům překonat úzkost

Čtecí program probíhá tak, že si děti přinesou své oblíbené knížky a vyberou si pejska, kterému budou číst. Sednou si před jeho kotec a předčítají mu. Do programu jsou primárně zařazení ti psi, kteří mají problém se socializací. Jsou k lidem nedůvěřiví, bojí se a většinu dne tráví v zadní části kotce.

i

JoEllyn Klepacki, asistentka ředitele v útulku v Missouri, vysvětlila, co je ke spuštění programu vedlo: Psi v prostředí útulku vykazují mnoho známek úzkosti a projevují stresové signály, takže jsme chtěli udělat něco, co je uklidní. V našem okolí máme spoustu dětí, které se o opuštěné psi zajímají a ptají se, jak mohou pejskům pomoci.”

Pejsci pak mají větší šanci, že je někdo adoptuje

Děti tak projdou výcvikovým programem. Vysvětlí se jim, jak mají k pejskovi přistupovat a jak číst řeč psího těla. A funguje to jako kouzlo, protože postupem času se pejsci uklidní a v vzbudí to v nich zvědavost. Troufnou si přijít blíže k dítěti a ty jim pak mohou dávat i pamlsky. Děti s nimi takhle stráví celý den.

i

Kromě toho, že se tímto způsobem daří snižovat u psů stres, má to vliv i na jejich případnou adopci. Když se lidé rozhodnou, že si přijdou do útulku vybrat pejska, nemá plachý a schovaný pejsek moc šancí, že si jej zájemci vyberou. Díky čtení s dětmi se však socializují, zvykají si na přítomnost lidí a jejich šance na to, že nestráví zbytek života v útulku se zvyšuje.

Útulek si díky programu získal celosvětovou pozornost

První pozitiva tohoto programu začali provozovatelé útulku pozorovat velmi záhy. Podařilo se jim umístit do adopce mnohem více psů, než obvykle. Když se tento program rozšířil i mezi veřejnost, dostalo se útulku další podpory. Dary se začaly hrnou z celého světa- Díky zájmu médií a celosvětovému dosahu internetu se tento útulek v Missouri stal tím nejznámějším v Americe.

Další útulky také projevily zájem o spuštění podobného programu a obrací se na ně s žádostí o radu. Vypadá to, že jeden dobrý nápad ve spojení s internetem může mít celosvětové dopady. Mnoho lidí se nyní zasazuje, aby byl tento program zaveden ve všech útulcích. I dětem totiž přináší mnohá pozitiva. Procvičí si čtení i komunikaci se zvířetem a posílí v sobě pocit, že pro zvířátka dělají skutečně něco smysluplného.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články