5letá dívka začala mít problémy s chůzí a mluvením. Pak si její matka všimla pupínku uprostřed hlavy

Pětiletá holčička se najednou začala chovat podivně, byla malátná a dezorientovaná. Matka si všimla, že má na hlavě pupínek.

                   

Holčička nikdy neměla zdravotní problémy. Dokonce byla velmi šikovná a chytrá, uměla krásně mluvit už v v necelých dvou letech a byla velmi bystrá. Najednou však začala mít problémy s mluvením i chůzí. Rodiče nevěděli, co se s dívkou děje a vyděsilo je to. Pak si všimli červeného pupínku uprostřed její hlavy. Nebyli si jisti, zda to s její malátností souvisí, ale raději vyhledali okamžitě lékařskou pomoc.


Děvče se začalo chovat zvláštně

Matka si zpočátku myslela, že je její dcera jenom nevyspalá a unavená. Když pak ale začala klopýtat a poté upadla a nemohla se zvednout, její rodiče to vyděsilo. Když dívka ležela malátně na zemi, její matka si všimla, že má uprostřed hlavy podivný červený pupínek. Nebyla si vědoma, že by ho někdy předtím u své dcery zpozorovala, a tak ji raději ihned odvezli do nemocnice a lékaře o jejím stavu informovali.


Šokující diagnóza

Jak se později ukázalo, rodiče měli strach právem. Podivný červený pupínek skutečně způsobil dívčinu dezorientaci a malátnost. Byl to pupínek způsobený kousnutím od klíštěte. Je to vzácná diagnóza, protože jak sami jistě víte, často se nestává, že by se klíště zakouslo a poté samo odpadlo. Doktoři rodiče upozornili, že se jedná o takzvanou paralýzu přenášenou právě klíšťaty.


Co je klíšťová paralýza?

Paralýza přenášená klíšťaty patří mezi nejvzácnější komplikace u lidí způsobené právě kousnutím od klíštěte. Ve slinách hmyzu se nachází neurotoxin, který vede ke svalové paralýze a problémům s dýchacím ústrojím. Paralýza přichází postupně a postižená osoba cítí zpočátku obrovskou únavu. V případě, že se klíště neodstraní včas, paralýza postupuje do oblasti obličeje a napadá i jazyk. Nastupují problémy s dýcháním, které mohou vést v horším případě i k udušení.

i


Matka varovala ostatní před touto nemocí

Po této šokující diagnóze si rodiče svým způsobem oddychly, že svou dceru dovezli do nemocnice včas. Doktoři tak měli nemoc pod kontrolou a nasadili včasnou léčbu. Pokud dojde k objevení kousance do 24 hodin, je velká šance, že se člověk stihne zachránit. Matka se po této hrozné zkušenosti rozhodla na sociálních sítích varovat všechny ostatní rodiče, aby své děti raději poctivě prohlédli po každém návratu z venku a obeznámila je s tímto druhem nemoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články