Dlouhodobá předpověď počasí podle pranostik našich babiček. Jaké bude léto 2023?

Dle lidové pranostiky se charakter počasí jednotlivých měsíců v následujícím roce odvíjí od charakteru počasí jednotlivých dní v prosinci. Startovním datem je 13. prosinec.

předpověď počasí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

„Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá.“ To je patrně nejznámější česká pranostika, která se pojí s datem 13. prosince. Další, méně známou, je ta, že k 13. prosinci se váže také předpověď počasí do příštího roku. „Jaké jsou od Lucie do Vánoc dny, takové budou v pořadí i jednotlivé měsíce příštího roku, neboť od Lucie do Vánoc každý den a noc mají svou moc. Od svátku sv. Lucie zbývá přesně 12 dní do Vánoc a každý den určuje charakter počasí v odpovídajícím měsíci příštího roku. 13. prosinec, den sv. Lucie, připadá na leden, 14. prosinec na únor, a tak dále.

Předpověď počasí se v loňském roce potvrdila

Podobný význam má pranostika, která platí na období 12 dní mezi Vánocemi a Třemi králi, kdy se předpověď počasí zaměřuje na srážky a vlhkost. Na základě srážek v jednotlivých dnech se pak předpověď vztahuje na jednotlivé měsíce příštího roku, kdy 25. prosinec odpovídá měsíci lednu, 26. prosinec měsíci únor, a tak dále až do 6. ledna.

Zajímavé je, že v loňském roce byl na základě této pranostiky předpovídán suchý rok 2022, a to se bohužel potvrdilo, zejména v letních měsících. Za připomenutí stojí, že právě v 2. polovině měsíce července vypukl v Českém Švýcarsku rozsáhlý a ničivý požár, kdy příčinou byla kombinace silného větru, nízké vlhkosti vegetace, vzduchu i půdy a vysokých teplot.

Deštivé a chladnější jaro

Jak bude vypadat předpověď počasí na letošní rok s využitým pranostiky sv. Lucie a období adventu? Podle předpovědi bude letošní jaro pravděpodobně chladnější než loňské, a také s větším s úhrnem srážek. Zatímco duben lze předpovídat teplotně nadprůměrný, v květnu lze čekat teploty spíše mírně podprůměrné a srážkově průměrné.

Léto opět suché

Předpověď pro všechny letní měsíce je pak jednotná: teploty nadprůměrné, srážkově však podprůměrné. Zdá se tedy, že i letos bude panovat opět suché léto. Nejvíce proměnlivé počasí lze očekávat v červenci, přesto však platí, že i přes pár deštivých dnů je třeba se připravit na suché období.

déšť boty deštník iZdroj fotografie: Pixabay

V prosinci bude pršet

Výhled na podzimní měsíce ukazuje, že září a listopad se jeví teplotně i srážkově jako průměrné. Naopak říjen bude teplotně nadprůměrný a naopak srážkově mírně podprůměrný. Predikce na měsíc prosinec se pak vrací k průměrným teplotám i průměrným až lehce nadprůměrným srážkám. Nezapomeňte se však mezi prosincovými dny opět zaměřit na den sv. Lucie, ať vám neuteče předpověď počasí na celý následující rok.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články