Důslednost a síla vůle hraje při rekondici mnohem větší roli, než se může zdá

                   

Pokud jste začali se cvičením a máte obavy z toho, zda se vám podaří u něj vydržet, je jednou z nejlepších rad udělat ze cvičení pravidelnou součást dne, nad kterou nebudete tolik přemýšlet.

Pokud totiž cvičíte pravidelně a přibližně dodržujete cvičební dávky, tělo nemá tendenci k bolesti nebo intenzivnímu pocitu únavy. A také váš mozek, který je při cvičení nejpodstatnější, se naučí cvičení brát jako tak běžnou součást vašeho režimu, jako je například ranní čištění zubů. Ano, tato rada sice nevyznívá nijak zábavně nebo převratně, ale je opravdu účinná.

Skutečná síla motivace

Pokud jde o motivaci, nejdůležitější bývá na začátku, kdy se z nějakého důvodu rozhodnete pro změnu svého dosavadního životního stylu. A pokud případně přijde krize, je dobré si uvědomit, jaké důvody vás ke změně přivedly a co sami pro sebe děláte dobrého a prospěšného.

Pokud jde ale o běžný den, není třeba význam motivace přeceňovat, protože pokud se pro vás fyzická aktivita stane samozřejmostí a pravidlem, nebudete už otázku důvodů zdaleka tak často řešit.

Malé výpadky neřešte

Výhodou pravidelné fyzické aktivity je nejen to, že mysli i tělu přináší zlepšování kondice a celkového stavu, ale také to, že si můžete dovolit udělat si občas prostě pauzu, a to bez výčitek. A pokud vás přece jen přepadnou, uvědomte si, že v celém časovém horizontu tato pauza nemá žádný negativní důsledek, a naopak vám může i pomoci, zejména psychicky. A možná se budete na další cvičení už i těšit, což je vždy významný obrat.

Další výhody důslednosti

Pokud se vaší vybrané fyzické aktivitě budete věnovat důsledně a již po nějakou dobu, přinese vám to řadu pozitiv, mezi která patří zejména

  • Stálé, průběžné zlepšování vaší kondice, výkonu a samozřejmě také zdraví
  • Posílení vaší vůle
  • Lepší poznání nejen vašeho těla, ale také vaší mysli, kdy už poznáte, že je načase udělat v tréninku nějakou změnu

Obrázky: Pixabay

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články