Jak na nejnižší účet za energie: Stačilo využít jediný trik, teď ho po mně chtějí všichni sousedé

V dnešní době vysokých cen za energie se všichni snaží ušetřit co nejvíce peněz nejrůznějšími způsoby. O tomto triku však většina lidí vůbec neví.

Sklenice s vodou i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době drahých energií se lidé snaží ušetřit nejrůznějšími způsoby. Ti nejchytřejší se snaží vymyslet nejjednodušší způsoby, jak se nenechat při vyúčtování úplně vyždímat. Češi jsou naštěstí velmi kreativní a tako takových způsobů existuje skutečně mnoho. Voda sice nepatří mezi nejdražší položky v domácnosti, avšak způsobů, jak na ni ušetřit, existuje opravdu enormní množství. A přitom nejde o nic těžkého – abyste ušetřili, stačí, když budete dodržovat jednoduchá pravidla. 

Špatná manipulace s kohoutkem

Pokud patříte mezi jedince, kteří pustí vodu z kohoutku a nechají ji dlouho téct, například během čištění zubů, samozřejmě jde o plýtvání. Nezapomínejte na to, že si kdykoliv můžete vodu do napustit do umyvadla namísto toho, aby zbytečně odtékala odpadem. Myjte si ruce, čistěte zuby a holte se s rozvahou! Nechávat vodu vytékat z kohoutku během těchto činností může vést k plýtvání. 

Sprchování, nebo vana?

Je logické, že sprchování není tak nákladné jako napuštění plné vany. Chápeme, jde o určitý relax a poležet si v ní je příjemný zážitek. Stojí ale dost peněz a tak musíte zvážit, zda si dopřejete „luxus“, nebo raději ušetříte. Napuštění vany spotřebuje až 200 litrů vody, zatímco sprchování pouze čtvrtinu. Sprchování vám tak může ušetřit opravdu mnoho vody a nemalou finanční částku.

Úsporné sprchové hlavice 

I během samotného sprchování se dá ušetřit pár korun. Existují úsporné sprchové hlavice, které zabrání extrémnímu průtoku vody, což může ušetřit desítky litrů vody denně. 

Muž se sprchuje iZdroj fotografie: iStock

Pozor na kapající kohoutek

Jakákoliv voda, která “padne vedle”, jsou ztracené peníze. Kapající kohoutky nebo protékající WC se tváří nevinně. Vidíte odtékat pouze malé kapky vody, denně ale může jít o ztrátu až 20 litrů. A WC pak může jít až o 1 tisíc litrů denně. 

Úspornější pračka 

Při koupi pračky dbejte na to, abyste kupovali ten nejúspornější typ. Nová pračka sice stojí celkem dost peněz, ta stará ale „sežere“ mnohem více vody. Výsledkem je, že za novou pračku dáte tolik peněz, kolik byste ztratili s tou starou. Zároveň při koupi nové pračky vyřešíte problém s úsporou na několik let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články