Chlapec přinesl do školy starožitný talíř. O chvíli později musela být celá škola evakuována

Rozhodl se, že do školy z domova přinese něco zajímavého, avšak netušil, co tím způsobí. Během několik minut musela být kvůli němu evakuována celá škola.

Hasiči stojí u svého hasičského auta
                   

Situace, která se jen tak nevidí, obletěla téměř celý svět. Kdo by čekal, že když si žák přinese do školy starožitný talíř, bude kvůli němu muset být evakuována celá škola? Prazvláštní situace se odehrávala na střední škole v Haddon Township, New Jersey, USA. Jeden žák se zde rozhodl přinést do třídy talíř, o kterém si myslel, že je skutečnou relikvií. Když si po několika momentech ostatní všimli toho, co vlastně přinesl, okamžitě zavolali příslušné služby.

Nevěděl, co vlastně přinesl

Obyčejný talíř, který žák považoval za skutečný poklad, se ukázal být natolik nebezpečným, aby byli všichni nuceni okamžitě opustit areál školy. Talíř, který si žák přinesl do školy, byl totiž radioaktivní, tedy pro člověka velmi nebezpečný. Žák samozřejmě neměl ani ponětí o tom, co právě způsobil. Během pár sekund byla zavolána policie, hasiči a týmy, které se starají o neutralizaci nebezpečných látek. 

Budova musela být zabezpečena 

Na místo dorazila místní policie, hasiči a týmy pro nebezpečné látky. Okamžitě provedli rekognoskaci a zabezpečili budovu,“ řekl Robert Fisicaro, mluvčí místní policie. Talíře, které jsou potaženy uranem, najdete ve starožitnictvích a na bleších trzích. Nejsou to vzácné exponáty. Před druhou světovou válkou se uran používal jako barvivo, protože zbarvoval nádobí do červena. 

hasiči stojí u hasičského auta i

Žák ho dostal jako dárek

Talíř vypadající jako starodávný poklad, dostal žák jako vánoční dárek. Samozřejmě neměl tušení o tom, že by mohl obsahovat uran. Celá záchranná akce proběhla 8. ledna a skončila až večer téhož dne. Nakonec se ukázalo, že deska není až taková hrozba. Na talíři nakonec nebylo tolik uranu, jak se předpokládalo a tak se žáci brzy mohli vrátit zpět do školy. „Zdá se, že nakonec neexistuje žádné riziko. Všechny služby opustily školní areál, žáci a učitelé se zase mohou vrátit zpět,“ komentoval situaci velitel hasičského sboru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články