V letošním roce čekají Čechy fronty na výměnu řidičských průkazů. Zjistěte, proč budou v podstatě zbytečné

Zkontrolujte si, zda se vás v letošním roce nebude týkat výměna řidičského průkazu. Za řízení s propadlým dokladem totiž hrozí pokuta.

řidič ukazuje řidičský průkaz i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dle statistiky Ministerstva dopravy vyplývá, že v roce 2023 bude končit platnost u 868 168 řidičských průkazů v České republice. Jedná se o poměrně vysoký počet žadatelů, kteří budou žádat o jejich výměnu. Pro srovnání se nabízí údaj z loňského roku, kdy musela být vyměněna zhruba polovina řidičských průkazů (přesně 414 260).

Letošní rok bude kritický

Čím je dáno dvojnásobné množství v letošním roce? Odpověď nabízí pohled do historie. Před deseti lety v roce 2013 totiž Česká republika zažila masivní výměnu řidičských průkazů, kdy bylo nutné vyměnit všechny řidičské průkazy vydané v letech 2001 až 2004. Řidičské průkazy mají přitom dle zákona platnost 10 let.

Jistě je na místě upozornit, že nechat výměnu řidičského průkazu na konec roku by při tak enormním množství žadatelů byl holý nerozum. Pro zajímavost lze uvést, že k 1. 12. 2022 nebylo vyměněno 118 849 řidičských průkazů, které v roce 2022 pozbyly svou platnost. Lze se domnívat, že tito „hříšníci“ učiní až v letošním roce a počet žadatelů o výměnu se ještě zvětší.

auto volant iZdroj fotografie: Pixabay

Za propadlý řidičák hrozí pokuta

Není však možné ani řidičský průkaz vyměnit v dostatečném předstihu. Lhůta pro podání žádosti činí minimálně 90 dnů před skončením platnosti, dříve podat žádost nelze. Proto se nabízí jednoduché řešení, a to výměnu řidičského průkazu směřovat k datu, resp. měsíci, kdy končí jeho platnost. Pokud by se takto uvážlivě zachovali všichni řidiči, dojde k optimálnímu rozložení všech výměn plošně do celého roku.

Po uplynutí doby platnosti řidičského průkazu majitel pozbývá oprávnění řídit motorová vozidla. Řídí-li se své vozidlo i přes to, dopouští se dopravního přestupku a za takové chování mu hrozí pokuta, která může činit až 2500 Kč ve správním řízení. Žádost o výměnu řidičského průkazu lze podat na kterémkoli úřadu obce s rozšířenou působností nebo prostřednictvím ePodání na Portálu občana. V tomto případě musí mít žadatel zřízen datovou schránku.

úřad doma iZdroj fotografie: Pixabay

Nesystémové a neucelené změny

Není bez povšimnutí, že v roce 2021 schválila Poslanecká sněmovna České republiky takzvaný „digitalizační balíček“, jehož součástí je odpadnutí povinnosti prokazovat se při silniční kontrole řidičským průkazem. Dostatečný doklad bude občanský průkaz, zbytek si policista dohledá online. Vedle této skutečnosti je v současné době v mezirezortním připomínkovém řízení návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jehož obsahem je mj. úplná digitalizace „zelených karet“, kdy si policista veškeré příslušné informace o pojištění vozidla najde online v registru.

Skutečností je, že v roce 2025 nebude plastová podoba karty řidičského průkazu vůbec zapotřebí. V České republice je přitom evidováno 6 002 348 řidičů. Pokud by však došlo u řidičských oprávnění k okamžitému převodu dat do digitální podoby, nebylo by třeba v letošním roce provádět obrovskou výměnu minimálně 870 000 karet řidičů. Z tohoto důvodu se pak letošní výměna karet jeví prostě a jednoduše úplně zbytečná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články