V každém moderním výtahu je zrcadlo. To, z jakého důvodu se tam začala instalovat je velmi překvapivé a praktické

Zrcadlo je dnes již neodmyslitelnou součástí každého výtahu. Ovšem existuje několik důvodů, proč se tam zrcadla začala dávat a není to jen vyšší potřeba selfie fotek z výtahu.

otevřený prázdný výtah i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve starších budovách jistě ještě můžete vidět výtah bez zrcadla. V takovém případě člověk může zjistit, jak dlouho vlastně tím výtahem jede. Někdo může být i nervózní z uzavřeného prostotu, zvlášť pokud s ním jede ještě někdo další. Často jeden neví, kam se dívat, jestli do podlahy nebo sledovat spolucestujícího. Zrcadla v moderních výtazích tak možná představují jistou úlevu od těchto potíží.

K čemu vlastně může být zrcadlo ve výtahu?

Většina lidí vnímá zrcadlo ve výtahu jako něco přirozeného. Stejná většina si myslí, že slouží pouze na úpravu make-upu nebo dělání selfie. Ale důvodů, proč se zrcadla do výtahů začalo montovat je mnoho a některé mohou být překvapující. První z nich je takzvaně zkrátit nudu. V dřívějších dobách se výtahy pohybovaly pomaleji než dnes a způsobovalo to nepříjemné čekání. Ukázalo se však, že zrcadlo značně odvádí pozornost od pomalé jízdy a vlastně od všeho, co se může zdát ve výtahu nepohodlné.

Lidé se většinou zadívají na svůj odraz nebo v zrcadle sledují ostatní spolucestující, ne to, jak dlouho musí zírat do podlahy. Zrcadla navíc umožňují vylepšit si účes, outfit nebo make-up ať už před důležitou schůzkou nebo jen před vycházkou. Pocit upravenosti navíc zvyšuje sebevědomí, proto každý, kdo se z domu musí dostat pomocí výtahu rád využije možnost poslední úpravy právě zde. Pro ještě větší sebevědomí je to možnost vyfotografování sebe sama, což je v dnešní době celkem běžné a nikoho to nepřekvapí.

žena ve výtahu iZdroj fotografie: Freeimages

Praktické využití zrcadel

Zrcadla ve výtazích mají také za úkol zvýšit bezpečnost v nich. Když totiž jede výtahem několik lidí najednou, je neslušné a nezdvořilé si každého z nich prohlížet a sledovat, co dělá. Proto je pohodlnější sledovat lidi okolo sebe v zrcadle. Zrcadla navíc zabraňují vandalismu nebo kapesním krádežím. Lidé totiž nechtějí riskovat trestný čin, pokud mají pocit, že jsou sledování nebo vidí svůj vlastní odraz v zrcadle. Navíc běžné stěny ve výtahu jdou snadněji rozbít než právě zmiňované zrcadlo.

Zjistilo se také, že zrcadla ve výtazích jsou velmi užitečná pro osoby se zdravotním postižením. Například lidé na vozíku mohou díky zrcadlům lépe vjíždět nebo couvat z výtahu a mohou i snadněji manévrovat s vozíkem uvnitř výtahu. Takže jim zrcadla velmi usnadní nastupování a vystupování z výtahů. Zrcadla ve výtazích nejsou tedy jen jako estetický prvek, ale hlavně funkční. Některým může usnadnit jízdu výtahem, jiným zvyšuje pohodlí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články