Skoro celý život nosila na ruce gumičku do vlasů. Když později zjistila, co jí to způsobilo, velice toho litovala

Žena zjistila, že nosit gumičku do vlasů na zápěstí je velmi nebezpečné, a tak chce varovat i ostatní, aby si na tento zvyk dali pozor.

žena a gumička do vlasů na zápěstí
                   

Téměř každá člověk s delšími vlasy používá gumičku do vlasů. Někteří nosí vlasy neustále stažené do copu, jiní zase účesy střídají. V případě, že si nechávají rozpuštěné vlasy, nosí si pro jistotu gumku sebou. Buď ji mají schovanou třeba v tašce, nebo si ji dávají na zápěstí, protože je, jak se říká, hned po ruce. Většina těchto lidí si však neuvědomuje, že je tento zvyk velmi škodlivý a může způsobit vážné zdravotní problémy.

Bez gumičky na zápěstí ani ránu

Lisa, dívka žijící v Britské Kolumbii, se vždy mohla pyšnit svými hustými, krásnými, dlouhými vlasy. Jelikož si takové kadeře udržovala již od útlého dětství, bez gumičky do vlasů se neobešla. Většinou si nechávala vlasy rozpuštěné, ale pro jistotu si nechávala tuto pomůcku na stažení kadeří na levém zápěstí, kde jí nosila prakticky 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Jak sama řekla: „Byl to jen zvyk, ale gumičku jsem měla na zápěstí vždy, když jsem ji neměla zrovna ve vlasech.“

Nikdy s tím problém neměla, proto jí ani nenapadlo, že by jí to mohlo do budoucna zkomplikovat život. Naopak jí to vše usnadnilo, protože jakmile jí začaly vlasy při nějakém úkony zavázet, okamžitě si z ruky stáhla gumičku a učesala si cop nebo drdol. Tato vlasová pomůcka byla její jistota, jelikož jí měla stále na sobě. Bohužel si ale celé ty roky zadělávala na pořádný problém.

žena s gumičkou do vlasů na ruce i

Nesnesitelná bolest ji donutila jít k lékaři

Uplynulo více jak 30 let a sedmačtyřicetiletou Lisu začaly velmi bolet ruce. V prstech neustále cítila mravenčení a brnění, které přecházelo až v jejich necitlivost. Začala být nešikovná na jemnou motoriku a došlo to až tak daleko, že v rukou skoro nic neudržela. Když jí z nich jejích oslabením spadla už několikátá věc, rozhodla se konečně navštívit doktora.

„Syndrom karpálního tunelu“ – tak zněl verdikt lékařů. Je to onemocnění, které postihuje ruce a prsty a je způsobeno útlakem nervu v zápěstí. To poté způsobuje necitlivost, brnění a celkovou bolest rukou a prstů. Postižené měla Lisa obě horní končetiny, ale mnohem hůře na tom byla ta levá. A právě na ní vždy nosila gumičku do vlasů. Lékař jí potvrdil, že její nynější stav může být způsoben právě tím. Její ruka totiž byla přiškrcována, a to vedlo k poruchám krevního oběhu. Hlavní nerv se poškodil a tím vznikl zánět.

ženy v objetí, dlaha kvůli nemoci i

Gumičku na zápěstí si již nikdy nedá

Jak ale Lisa později zjistila, nebyla první, které se taková situace přihodila. Žena z amerického Kentucky musela podstoupit urgentní operaci v důsledku nošení lesklé gumičky do vlasů. Jen o vlásek unikla život ohrožující sepsi poté, co se lékařům podařilo odstranit absces zpod této vlasové ozdoby. V jejím případě bakterie z vlasů pronikly do zápěstí a dostaly se přes póry v kůži do krevního oběhu.

Lisa by tedy ráda varovala všechny, aby neudělali stejnou chybuju jako ona, a pro jistotu se nošení gumiček na zápěstí vyhýbali. Žena nyní musit nosit ortézu, ale slíbila, že po jejím sundání si už na ruku rozhodně žádnou vlasovou ozdobu nedá.

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články