Význam tajemných symbolů ve sněhu byl konečně odhalen: nejde o nebezpečí, za vše může jedno drobné zvíře

Dlouhou dobu si lesníci mysleli, že ornamenty, vytvořené ve sněhu, představují blížící se nebezpečí. Ukázalo se, že je mají na svědomí malá zvířata.

Myš s ořechem na mechu v zimě i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

V zimě chodí do lesa většina lidí. Převážně díky zmrzlé půdě, po které se lépe chodí, a navíc se na ní nenachází žádné jehličí. Nejen dlouhé a příjemné procházky lákají do lesa turisty, nýbrž i krmení zvířat. Obecně se dává do krmelců seno pro jeleny, laně, srnce a srnky, na menší stromy se visí ovoce a zelenina, převážně mrkev a jablka, pro zajíce. Bohužel není ale mnoho zvířat vidět, jelikož jsou ve stádiu hibernace, nebo-li zimního spánku. Tak si totiž udržují tělesnou teplotu, jinak by umřeli. Ale menší živočichové, kteří se normálně pohybují, čeká přes zimu výzva.

Můžou za to zvířata

Turisté, chodící po lesích, v nich našli mnoho ornamentů, nakreslených ve sněhu. Báli se, aby to nebylo nějakého výstražné znamení, protože nic takového nikdy před tím nezaznamenali. Pro jistotu si vše vyfotografovali a následně informace předali lesníkům. Ti, ačkoliv měli jisté podezření, co by to mohlo znamenat, dojeli na místo a prozkoumali ho. Po pár minutách bylo vše jasné, za záhadné nákresy ve sněhu mohlo malé zvíře, které, jako jedno z mála, přes noc nehibernuje. Jde o malé hlodavce, žijící celoročně pod zemí.

„Tito malý hlodavci se zkrátka musí nějak pohybovat ve sněhu. Bohužel jsou menšího vzrůstu, a na rozdíl od takových jelenů, srnců a jim podobných zvířat, to mají s pohybem těžší,“ říká ředitel lesního spolku. „Momentálně nastal čas, kdy můžeme využít toho, že jsou tito hlodavci aktivní a pozorovat je. Jistě každému přinesou nevšední zážitek, vzhledem k tomu, jako nádheru dokáží díky obyčejné chůzi ve sněhu vytvořit.“ Zároveň taktéž lesníci upozorňují na specifické pištivé zvuky, které vydávají, aby se jich lidé nebáli, ale jen je tiše sledovali.

Nevšední zážitek

Určitě stojí za to, alespoň jednou za život tyto ornamenty ve sněhu vidět. Jde o unikátní zážitek, který by si nikdo neměl nechat ujít, především, chodí-li pravidelně po zimních lesích. Zoologové ale doporučují na nic nečekat, nejen proto, že hlodavci jsou vidět pouze v zimě, a přes léto jsou převážně v norách, ale i kvůli jejich postupnému úhynu. Takže se nebojte vytáhnout své rodiče, příbuzné, kamarády či partnery ven na procházku, při které zároveň uvidíte kouzlo přírody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Zobrazit další články