Holčička na procházce učinila velmi vzácný objev, nad kterým žasnou i specialisté. Nic podobného se nikdy nenašlo

Když se malá holčička vypravila na procházku se svým tatínkem, nikdo netušil, že se stane něco velmi vzácného a jedinečného. Stejně tak netušili, že učiní neuvěřitelný objev.

stromy listí cesta i Zdroj fotografie: Freeimages
                   

Procházky patří oblíbené činnosti stéle více lidí. Obzvlášť pokud mají děti, které potřebují objevovat svět kolem sebe. V takovém případě jsou procházky téměř nevyhnutelné. Ovšem pokud někdy někdo vyrazil do přírody s dítětem na procházku, ví, že dítě sebere ze země kde co a rodiče to většinou i čekají. Ale nikdy nečekají, že zrovna jejich dítě najde na zemi něco, co se ukáže jako velmi vzácný artefakt z doby bronzové.

Výjimečný objev malé holčičky

Děvčátko jménem Lucy, kterou vzal její tatínek na procházku, je velmi všímavé pětileté dítě. Všimla si totiž něčeho, čeho nikdo jiný nikoliv. Díky své všímavosti učinila bezprecedentní objev, který Polákům vyrazil dech. Nic podobného se v této lokalitě nikdy nenašlo a tatínek malé Lucy může být na svou dcerku velmi hrdý.

Tento zajímavý příběh se odehrál v Polsku, konkrétně v Dolnoslezském vojvodství, které leží na jihozápadě země u hranic s Českou republikou. Pětileté děvčátko se procházelo s otcem v přírodě a na zemi našla velmi vzácný artefakt, podle odborníků starý více než 3 000 let. Otec správně odhadl situaci a poznal, že jeho dcera našla něco výjimečného, proto nález předali historické komoře Zarów.

Senzační artefakt z doby bronzové

Maličká Lucy svůj objev ani nemusela nijak vykopávat, její nález ležel hned na povrchu země. Dívenka totiž našla sekeru z doby bronzové. Doba bronzová je historické období pravěku a na našem území je datována cca 2300 – 800 let př.n.l.. Pro tuto dobu je charakteristické využívání bronzu – slitinu mědi a cínu – pro výrobu všech potřeb. V době bronzové se vynalezlo například dřevěné uhlí, rozvíjel se obchod, písmo i první města. Předchází jí doba kamenná a následuje doba železná.

Odborníci z historické komory považovali objevení této sekery za senzační a bezprecedentní. Výjimečný artefakt byl již registrován na památkovém úřadě ve Wałbrzychu. Historická komora Zarowska zveřejnila tento příběh na Facebooku a nadšenci gratulovali malé průzkumnici Lucy i jejímu otci. Vzácná sekera z doby bronzové bude brzy exponátem, který bude přístupný široké veřejnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články