Holčička se narodila s vrozenou vadou. O rok později čekalo její rodiče nejtěžší rozhodnutí v životě

Tak malá a už má tolik za sebou. Tato roční bojovnice se narodila s vrozenou vývojovou vadou obou dolních končetin, přesto bojuje jak lev.

                   

Sára se narodila se vzácnou vývojovou vadou zvanou fibulární hemimelie. Tato vada značí chybějící lýtkovou kost. Lékaři na to upozornili její rodiče už během těhotenství, to však ještě nevěděli o jakou přesnou vadu se jedná. Na ultrazvuku byly pouze známky nějaké skryté vrozené vady dolních končetin.


Bylo to vymodlené dítě

Lékaři varovali nastávající rodiče, že ultrazvuk, který těhotná žena absolvovala ve 20. týdnu, nevypadá dobře. Končetiny miminka vykazovaly známky počínající vývojové vady. Přesto však nebylo možné určit přesnější diagnózu. Rodiče se přesto rozhodli, že si dítě nechají a udělají vše pro to, aby mu i přes nepříznivou diagnózu dopřáli ten nejlepší život.


Žena nemohla dlouhá léta otěhotnět, a když se jí konečně splnilo její velké přání, je pochopitelné, že se miminka nedokázala vzdát. Navíc jim nikdo nedokázal říct, o jakou vadu se přesně jedná, a tak rodiče doufali, že se doktoři zkrátka mýlí. Žena holčičku donosila a porodila. Až po porodu bylo jasné, že se jedná o fibulární hemimelii.

Vada postihla obě dolní končetiny

Fibulární hemimelie je vrozená vývojová vada při které téměř chybí celá lýtková kost. Tato vada postihuje 1 z 25000 narozených dětí a obvykle je postižena jenom jedna dolní končetina. V tomto případě šlo bohužel o postižení obou dolních končetin a holčičce tak hrozilo, že bude odkázána na invalidní vozík. Navzdory její omezené pohyblivosti se v jejích šesti měsících začala plazit.


Rodiče museli učinit to nejtěžší rozhodnutí

Když byl holčičce rok, lékaři sdělili rodičům tu nejhorší zprávu. Holčičky stav se začal zhoršovat a jediné možné východisko byla amputace obou končetin. Tato zpráva rodiče zarmoutila. Vzali si chvíli na rozmyšlenou, aby se ujistili, že pro svou dceru zvolili správnou variantu. Matka se dokonce zkontaktovala s několika dalšími rodiči, jejichž dítě trpí stejnou nemocí, aby se poradila, co má dělat a jaká jsou možná rizika pro dítě. Díky nim nakonec dali souhlas k amputaci.


Je to obrovská bojovnice

Děvče je neskutečně statečné. Navzdory všemu má obrovskou vůli učit se chodit pomocí náhrad, které dostala. Na první pohled byste ani nepoznali, že má nějaký handicap. Je to naprosto veselá a úžasná holčička. I když jí kroky ještě dělají velký problém, její rodiče věří, že s její pílí zvládne úplně všechno na světě. Maminka s tatínkem jsou na ni právem pyšní a nikdy ani na okamžik nelitovali, že se rozhodli ji dát šanci na život.


Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články