Sanitka spěchala s pacientem do nemocnice. Blikala a houkala. Chování chodce zachycené kamerou pobouřilo uživatele internetu

Sanitář zveřejnil na sociálních sítích  video, které zachytila kamera v sanitce, když urgentně vezl pacienta do nemocnice. Chování chodce pobouřilo nejen jeho, ale i uživatele internetu.

                   

Spousta lidí stále neví, jak se zachovat v případě blížícího se vozidla s právem přednostní jízdy. Povinnost uvolnit místo projíždějící sanitce platí nejen pro řidiče dopravních prostředků, ale také pro chodce. Někteří lidé, jakmile uvidí modré majáčky a uslyší známé „Uíííjúúú, uíííjúúú“, okamžitě začnou panikařit a neví, co přesně dělat. Mnohdy tak mohou způsobit více škody než užitku.

Nezodpovědné chování

Před několika měsíci dopravoval řidič ve vozidle záchranné služby ulicemi Katowic pacienta do nemocnice. Jednalo se o vážný případ, kde rozhodovaly sekundy. Zapnul tedy výstražné majáky, sirénu a jel jak nejrychleji mohl. Auta mu uhýbala, takže měl hladký průjezd, který mu ovšem zhatila žena na přechodu pro chodce. Její počínání zachytila palubní kamera umístěna v sanitním voze. Zveřejněné video okamžitě pobouřilo sledující, kteří ženino chování odsoudili.

Když se sanitka blížila k přechodu pro chodce řízeného semafory, objevil se zrovna zelený panáček. Všichni lidé čekající na možnost přejít samozřejmě počkali, když viděli, že se blíží houkající sanitka. Ovšem až na jednu ženu, která bez rozmyslu vstoupila do vozovky a v klidu přešla přes přechod. Pravděpodobně si ani nevšimla, že jede sanitka, protože zrovna buď telefonovala, nebo si přidržovala sluchátka na uších. Řidič tedy musel přibrzdit a komentoval to slovy: „Nevěřím tomu, normálně tomu nevěřím.“

Správné chování

Jak se tedy správně zachovat, když se k nám blíží vozidlo s modrými majáčky, ať už se jedná o ZZS, hasiče nebo policii? Je to jednoduché, hlavně nezačněte panikařit. Nezpomalujte, nebrzděte ani neuhýbejte na stranu, dokud je blikající vozidlo daleko od vás. Naopak byste hladkému průjezdu uškodili. Pokud byste zabrzdili a mezí vámi a záchranným vozidlem bylo třeba ještě dvacet aut, vytvořila by se zácpa. Tím byste vše spíše zkomplikovali, než pomohli.

i

Je tedy vhodné počkat, až bude houkající auto u vás, poté můžete zpomalit a blinkrem dát jasně najevo, že mu uhýbáte z cesty. Pokud byste viděli majáčky v protisměru, nedělejte nic. Jeďte dál, pouze se vyhněte vozidlu, pokud by přejíždělo do protisměru. Kdybyste z ničeho nic z fleku zastavili, řidiči za vámi by ještě blikání nezahlédli, a na vaše brždění by nemuseli tak rychle reagovat. V kolonách je třeba vždy myslet na to, aby bylo možné vytvořit tzv. záchrannou uličku, kterou by případně mohla vozidla s právem přednostní jízdy projet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články