Hrubá síla není nutná. Fígle zkušených hospodyněk na otevírání zavařovacích sklenic

                   

Kyselé okurky, kysané zelí, domácí rajčatový protlak, olivy, broskvový kompot nebo marmeláda. Jak se dostat k vytouženému obsahu, když nechce povolit víčko na závit? Takové chvíle jsou doslova k vzteku a většina lidí se snaží zdolat víčko pomocí hrubé síly. Je to naprosto zbytečné. Každou sklenici lze otevřít mnohem rychleji pomocí snadných triků. A věřte, že síla k tomu nebude vůbec potřeba.

Hrubá síla a nůž? Hrozí úraz

Co dělat tváří v tvář nedobytné sklenici, kterou chcete otevřít? Pomocí ještě většího tahu a hrubé síly nebo za pomocí nože? Přesně tyto metody nejsou účinné, navíc mohou skončit zraněním. Při pevném úchopu sklenice a hrubého tlaku na víčko může dojít k roztříštění skla a sevření střepů rukou s možnými následky v podobě pořezání dlaně a prstů. Obdobně není dobré používat kuchyňský nůž pro násilné sundavání víčka, ani tento způsob není cesta, jak se dostat k vytouženému obsahu. Raději proto vyzkoušejte osvědčené rady, které znaly už naše babičky.

Otevření pomocí utěrky

Sklenici nelze pořádně chytit, protože prokluzuje? Zkuste víčko omotat kuchyňskou utěrkou a poté otevřít.

Za pomoci potravinové folie

Další možností je omotat víčko potravinovou folií a zkusit otevřít jemným tahem.

S pomocí gumových rukavic

Nepomáhá utěrka ani potravinová folie? Vyzkoušejte chytit sklenici rukama v gumových rukavicích na úklid a opět vyzkoušejte pootočením otevřít.

Oklepání okrajů

Další metodou, jak otevřít dobře zakonzervované sklenice, je vzít dřevěnou vařečku a poklepat víčko po okrajích. Vždy klepněte opatrně do víčka na boku a pootočte, postupujte takto po celém obvodu. Víčko by mělo povolit.

Poklepání středu

Nepomohlo uvolnění tlaku na krajích, vyzkoušejte klepnout několikrát opatrně do středu víčka pomocí polévkové lžíce.

Pomocí horké vody

I další radu znaly již naše babičky. Pro uvolnění víčka ze zavařovačky stačí postavit sklenici do dřezu a polít vršek víčka horkou vodou. Voda nesmí být vařící, aby nedošlo k prasknutí skla. Víčko povolí asi po 30 vteřinách.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Livinghomegrown

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články