Hry narcistů: Typy chování, kterými manipulují se svými partnery

                   

Říká se, že člověk dokáže milovat druhé pouze tehdy, pokud miluje sám sebe. Sebeláska však může žít svým vlastním životem a lehce se změnit v narcismus. Narcisté jsou mistři manipulace. Kvůli tomu je vztah s nimi nesmírně obtížný. Snadno si vás omotají kolem prstu a najednou zjistíte, že děláte věci, které vám nejsou vlastní. Takto poznáte, zdali žijete s narcistou.

Svou důležitost používá jako výmluvu

Všechno je pouze o něm, ovšem nikdy vám to neřekne. Spíše zabalí svou sebelásku do role oběti a důsledně ji používá. Jak to pak vypadá v každodenním životě? Narcista by rád přijel na večeři s rodinou, ale bez něj by projekt v práci nikdy nemohl být dokončen. Ale samozřejmě mnohem raději by byl s vámi, jak tvrdí. Nebo jeho přítel potřebuje naléhavou pomoc. Tímto způsobem narcista vždy dává své potřeby na první místo, ale manipuluje s vámi natolik, že si to ani neuvědomujete. Spíše vám dává pocit, že on sám je tak dobrý, že svět ho prostě potřebuje více než vy.

Dělá si legraci z vašich pocitů

Neustále vám dává najevo, že se mýlíte. Narcisté mají potíže vcítit se do ostatních lidí. Empatie je pro ně cizí slovo, tudíž nerozumí vašim problémům a špatný humor je jednou ze zbraní, jak to maskují.

Dává vám pocit, že jste vadní

Každý má své chyby a je to dobře. Nikdo nejsme dokonalý, ale není důvod to někomu stále dokola připomínat, zvláště svému partnerovi. Což narcisté přesně dělají. Často vědomě vyberou vaše nedostatky a použijí je proti vám, když jste nejvíce zranitelní. Narcisté jsou arogantní a sebevědomí, ale tato sebeláska je často jen způsobem, jak skrýt svou vlastní nejistotu. Takže se cítí lépe, když se druzí cítí nepříjemně a nedostatečně. Takový paradox nepatří do žádného vztahu.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Wunderweib.de

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články