Humor a smrt: Význam smíchu při zvládání stresu, smutku a strachu ze smrti

Humor a smrt jsou dvě slova, která si většinou nedokážeme spojit dohromady v jedné větě. Pravda je ale úplně jiná. Koneckonců, rozsah lidských emocí je obrovský a otázka smutku je velice složitá. Někteří odborníci totiž uvádějí, že nikdy nečekali, kolik legrace si užijí v zařízeních pro nevyléčitelně nemocné. Taková místa nám zpravidla připomínají smutek a beznaděj, ale toto vnímání je poněkud zkreslené. Role smíchu při zvládání stresu je totiž zásadní a pokud je důležitou součástí našich životů, proč ne i smrti?

Stres a smích

Zajímavá studie provedená v některých nemocnicích zjistila, že 85% zdravotních sester mělo silně vyvinutý smysl pro humor a 70% humoru pocházelo od samotných pacientů. Všichni známe výhody smíchu v našem životě a jeho roli při zvládání stresu. Když se smějeme, cítíme se lépe v danou chvíli, ale výhody jsou také dlouhodobé. Výzkum ukázal, že smích stimuluje náš imunitní systém, zlepšuje naši bdělost, zvyšuje hladinu endorfinů, snižuje krevní tlak, podporuje produkci bílých krvinek, a dokonce snižuje i pocit bolesti. Sigmund Freud dokonce jednou uvedl, že ocenění humoru ve věcech smrti je známkou dospělosti. Psychologové se dnes domnívají, že smysl pro humor je důležitým a mocným nástrojem pro zvládání života. Samotná smrt samozřejmě nikdy není nic legračního, ale smích před a po nám pomáhá při bolesti a může pomoci, aby se situace zdála méně dramatická a hrozivá. To, jak zvládáme tento stres, také určuje, jak žijeme naše životy.

Humor a smutek

Humor je také důležitou součástí při smutku. Když se cítíme přemoženi zoufalstvím nad ztrátou milovaného člověka, je těžké představit si okamžik, kdy se budeme zase usmívat, natož se smát. Studie ale zjistila, že vdovy a vdovci, kteří se usmívali nebo se smáli při vzpomínce na milovaného člověka, kterého ztratili, zažili méně úzkosti a deprese do pár měsíců od smrti blízké osoby. Smích je také mocným nástrojem pro ty, kteří pracují v zařízeních, kde je otázka smrti na denním pořádku. Pomáhá jim vypořádat se se syndromem vyhoření a při podpoře lidí, kteří to potřebují.

Smích tváří v tvář smrti a smutku již nesmí být tabu, je to balzám na duši a nikdy nikomu neublížil.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Enallaktikidrasi.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek