Hydroponie: Technika pěstování rostlin bez půdy. Vhodná pro lidi bez zahrady

                   

Pokud se rádi věnujete pěstování rostlin a zahradničení, jistě jste už slyšeli o hydroponii, technice pěstování rostlin jak ve vodě, tak ve směsi bez půdy. Tato metoda začíná získávat čím dál tím větší oblibu, protože je velmi jednoduchá a zábavná. Jedná se v podstatě o způsob, jak dodat své domácnosti modernější a elegantnější styl. Dnes se podíváme, co vlastně ta hydroponie znamená a jaké rostliny jsou vhodné pro pěstování touto technikou.

Co je hydroponie?

V podstatě se jedná o pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku. Nejlepším substrátem je expandovaný jíl, v němž je možné pěstovat téměř všechny rostliny, na které si vzpomenete.

Rostliny vhodné pro hydroponii

V závislosti na systému, který používáte, může seznam obsahovat zeleninu, bylinky, jednoleté květiny a drobné ovoce, jako jsou například jahody. Ve skutečnosti jedinými rostlinami, jež nejsou vhodné pro hydroponické zahradničení, jsou vinná réva, stromy a kořenové plodiny, jako například brambory, mrkev nebo cibule. Jste-li hydroponií zcela nepolíbení, zkuste jednu nebo více z následujících rostlin.

Zelenina

Vypěstujte si svůj vlastní salát v misce společně s listovým salátem, římským salátem, se špenátem nebo kapustou. Nechte rostliny dosáhnout své plné velikosti, odstraňte vždy jen jednotlivé listy. Stejně tak jsou vhodná rajčata, papriky a okurky.

Bylinky

Bazalka a máta rostou velice dobře jako hydroponické rostliny. Pravidelně sklízejte, aby byly husté a neopadávaly.

Jahody

Jahody jsou skvělými kandidáty pro hydroponické pěstování. Produkují spoustu lahodných bobulí.

Měsíčky

Veselé letničky ideální pro hydroponické systémy. Stejně tak můžete zvolit petúnie nebo macešky.

Tipy pro výběr hydroponických rostlin

Při výběru rostlin, které se mohou pěstovat pomocí hydroponie, je třeba mít na paměti několik důležitých věcí. Pokud rostliny pěstujete v kuchyni, pamatujte, že hydroponické systémy pěstování mohou produkovat mnoho plodin, takže je dost možné, že nebudete potřebovat tolik rostlin, kolik vypěstujete. Mladé rostliny nebo sazenice před zasazením do hydroponického systému důkladně umyjte. Nezapomeňte k sobě přiřadit rostliny, které mají stejné nutriční potřeby, například oddělte zeleninu od rostlin, které pěstujete pro jejich plody, jako jsou rajčata nebo lilek, do samostatných nádob.

Obrázky: Freepik, Autor: Martina Motlová

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Zobrazit další články