I přes ošklivé rozchody si najdeme zase tu stejnou osobu. Důvody, proč nás stále přitahují stejné typy lidí

                   

Bez ohledu na to, jak často opakujete, že už nikdy nebudete chtít žít s někým, kdo je jako váš bývalý partner, je velká šance, že se vrátíte ke stejnému typu člověka. Ať už se jedná o vzhled nebo charakter, často dáváme přednost stejnému typu lidí. Jak je to ale možné, když přesně takoví lidé nás pokaždé zklamou?

Tři formy připoutání

Naše preference pro lásku je ovlivněna způsobem, jakým se spojujeme. Existují tři formy připoutání – bezpečná, bojácná a vyhýbavá. Způsob, jakým se poutáte k druhým lidem určuje, jak se ve vztahu chováte, ale také jaké typy lidí si hledáte. Tyto formy jsou ovlivněny vaší výchovou a životními zkušenostmi.

Bezpečná, bojácná a vyhýbavá forma

Lidé, kteří se bezpečně poutají k druhým, jsou sebevědomí a jsou spokojení sami se sebou. To znamená, že dobře zvládají být sami, protože jsou ve vztahu méně závislými. Lidé, kteří jsou úzkostlivě připoutáni, jsou odkázáni na druhého člověka, na emocionální podpoře svého partnera. Rovněž se bojí rozchodu a mohou žárlit. Vyhýbání se znamená, že se bojíte být emotivní nebo zranitelní, v důsledku toho od sebe druhé lidi odstrkujete pryč.

Typy partnerů

Způsob vazby často určuje, jaké typy preferujete. Jste někdo, kdo se úzkostlivě váže? Pak často hledáte pečujícího partnera, který vás emocionálně podpoří. Nebo jste dominantní a potřebujete druhé lidi ovládat? Není potom překvapením, že se váš vztah rozpadá ve stejném bodě znovu a znovu. Ve vztazích často hledáte doplnění něčeho, co vám chybí u sebe samotného.

Syndrom opakování

Dalším důvodem, proč často končíte se stejným typem člověka, může být syndrom opakování. To znamená, že si nevědomě berete příklad ze vztahu svých rodičů. Velký vliv na to mají negativní zkušenosti, jako je rozvod. Potom se cítíte podvědomě přitahováni k partnerovi, kterým byl váš otec nebo matka.

Opakující se vzory

I když občas není špatné znovu a znovu propadat stejnému typu člověka, měli byste se vyhnout opakujícím se vzorům. Pokud se vaše vztahy neustále rozpadají ze stejných důvodů, například extrémně žárlivý partner, velmi líný partner nebo neustálá nevěra, může to být známkou toho, že něco není v pořádku. Pokud k tomu dochází opakovaně, možná budete muset zkontrolovat, zdali to, co si myslíte, že chcete, je pro vás to pravé.

Preference vzhledu

Možná to nebudete chtít slyšet, ale nevědomky často upadáme do vnějších charakteristik, které vidíme v sobě nebo v našich rodičích. Pokud mají vaši rodiče oba tmavé oči a tmavé vlasy, je pravděpodobné, že také budete přitahování tmavými typy. Výzkum však ukazuje, že tato přitažlivost jde mnohem dále – náš mozek nevědomky registruje rysy, jako je délka  prostředníčku, ušního lalůčku nebo krku. Čím více toho rozpoznáme, tím atraktivnější bude náš partner. Bizarní, že?

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Martina Motlová

Zobrazit další články