I smrt je řemeslo. Úkony, které zaměstnanci pohřebního ústavu raději pozůstalým neříkají

                   

Každé povolání má svá úskalí, pravdou je, že zaměstnanci pohřebních ústavů mají těžkou práci. Nejen fyzicky, ale také psychicky, protože se starají o tělo zesnulého a připravují jej na poslední rozloučení s jeho rodinou a blízkými přáteli. I z toho důvodu musí být příprava perfektní a musí si dát záležet, byť také záleží na příčině úmrtí dotyčného člověka. Jaká tajemství přípravy na pohřeb zaměstnanci těchto ústavů skrývají a raději byste o nich slyšet ani nechtěli?

Příprava nebožtíka před pohřbem

Co se děje s tělem po smrti? Tělo nebožtíka si přebírá z domácího prostředí, kde došlo k úmrtí, nebo z nemocnice pohřební služba a připraví poslední rozloučení v den pohřbu. Pohřební služba také zajišťuje oblékání a úpravy mrtvoly včetně make-upu, což v dřívějších dobách činila rodina. A s čím se zaměstnanci pohřebních ústavů v této souvislosti setkávají? Jsou situace, které si běžně nikdo nepředstavuje, ale bohužel jsou skrytými pravdami čtyř stěn pohřebních institucí.

Každodenní starosti zaměstnanců pohřebních ústavů

Zatímco někdo chodí pracovat do kanceláře, obchodu nebo na stavbu, zaměstnanci pohřebních ústavů pečují o zemřelé, aby se s nimi mohli blízcí rozloučit v den pohřbu. Mrtvolu je nutné očistit, provést kosmetické nebo make-up úpravy, obléci a připravit tak, aby v poslední den vypadal nebožtík smířený a klidný, surrealisticky řečeno vypadal krásně pro pozůstalé. S tím se váží potíže, které však musí zaměstnanci těchto firem dnes a denně řešit.

K zavření úst a očí zemřelého se používá lepidlo nebo nit

Nezbytné instrumenty pro balzaméra? Především lepidlo nebo jehla a nit, které používá k uzavření očí a úst. V případě, že se oči a ústa nezavřou okamžitě po smrti, asi po hodině dochází k tuhnutí těla a poté jsou tyto úkony mnohem složitější. Otevřené oči však mohou poukázat na poslední bolest, proto je balzamér zalepí neviditelným lepidlem, obdobně ústa, která někdy musí být sešitá.

Oblečení jen na oko

Jak obléci mrtvého člověka po takzvaném rigor mortis, v posmrtné ztuhlosti? Tělo je tuhé natolik, že není možné ohýbat zesnulým a obléci mu košili, oblek nebo oblíbené oblečení. Z toho důvodu přistupují zaměstnanci k nainstalování oblečení jen z přední strany, ze zadní jsou šaty sestříhané nebo jen nahrubo sešité. Tělo vypadá dobře jen z přední části.

Masáž pro přirozený vzhled

V době úmrtí může dojít k vyššímu objemu tekutin v těle z důvodu většího množství podávaných léků, proto balzamér často přistupuje k masírování ztuhlých končetin, aby došlo k redistribuci tekutin a přirozenějšímu vzhledu dotyčného. Dá se říci, že v den pohřbu vypadá smířeně a jeho pokožka zdravě jako by právě usnul.

Zlomené kosti pro instalaci do rakve

Jsou věci, o kterých byste raději nechtěli slyšet. To se týká umisťování nebožtíka do rakve, protože vzhledem k nepřirozeným polohám při úmrtí a následné ztuhlosti se musí někdy přistoupit k lámání kostí.

Zvuky mrtvých

Pro někoho může být děsivé, že nebožtíci vydávají zvuky, někdy se jedná o uvolnění plynů z těla nebo zvuky kloubů či kostí při zmíněné manipulaci.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Ciprianileonoranze.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články