Jóga rukou? Mudry jsou tisíce let stará technika ovlivňující tělo i mysl zároveň. Vyzkoušejte ji také

Mudry, neboli prstová meditace, jsou gesta rozšířená mezi buddhisty a hinduisty. Praktikováním těchto technik se člověk udržuje v psychické i fyzické pohodě.

Indické léčivé mudry prováděné rukama
                   

V různých koutech světa jsou populární metody cvičení, které bychom si ve střední Evropě jen těžko představovali. Jednou z těchto metod je „jóga rukou“, neboli mudry. Mudry jsou léčivá gesta, pocházející z tradiční východní medicíny, především z Indie. Tato metoda se zabývá léčbou těla a mysli jako jednoho propojeného mechanismu, čímž se odlišuje od tradiční medicíny, která se zaměřuje na léčbu těla nebo mysli odděleně. 

Léčivé mudry 

Mudry se skládají z různých gest rukou, která mají specifické léčivé účinky na tělo a mysl. Tato gesta se provádějí s konkrétním cílem, například pro zlepšení paměti a koncentrace, zmírnění bolesti nebo pro uklidnění mysli. Některé mudry účinkují ihned, zatímco jiné se musí cvičit pravidelně po delší dobu. Mudry jsou pojmenovány například podle přírodních živlů, nebo oblastí, ve kterých mají člověku pomoci. 

Gyan Mudra 

Jednou z nejznámějších muder je Gyan Mudra, také nazývaná mudra znalostí. Tuto mudru lze provést tak, že se spojí špička palce s ukazováčkem, zatímco zbytek prstů zůstane rovný. Tato mudra je vhodná pro ty, kdo mají problém v profesním životě, jelikož pomáhá zlepšit paměť a koncentraci. Zároveň přispívá ke stimulaci kreativity a bojuje proti lenosti. 

gyan mudra i

Shunya Mudra 

Další mudrou je Shunya Mudra, také známá jako mudra prázdnoty. Tuto mudru lze provést tak, že se ohne prostředníček, ke kterému se přitiskne palec. Zbytek prstů je narovnán. Tato mudra pomáhá zlepšit sluch, nebo zmírnit bolest ucha. Tato mudra je specifická tím, že pokud se dostaví požadované efekty, je nutné s praktikováním tohoto gesta přestat. 

shunyan mudra i

Velké množství muder 

Velmi populární je také Vayu Mudra, tedy mudra vzduchu, která je hlavním nástrojem obnovování a udržování obecného duševního klidu. Mezi další mudry patří mudra života, která pomáhá od bolesti svalů, a vodní mudra, která zlepšuje stav pokožky. Mudra ohně pomáhá při onemocnění štítné žlázy a je skvělým nástrojem v boji proti obezitě. Různé přístupy vyznávající tyto alternativní techniky udávají rozdílné celkové množství muder, ale někteří se domnívají, že lze popsat až 36 muder. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články