Ceny zboží a služeb šly nahoru, ale hodnota peněz, uložených v bance naopak klesá. Mohla by za to Česká národní banka

Hodnota peněz se mění prakticky ze dne na den o úplné minimum procent, ale s momentální inflací ztrácí peníze na hodnotě i o desítky procent.

spoření peněz v prasátku i Zdroj fotografie: Pexels
                   

V dnešní době zdražuje naprosto všechno, zboží i služby. Celkově neexistuje nic, co by nebylo ani o trochu dražší. Když jedete po dálnici kolem benzínové pumpy, je lepší nedívat se na ceny pohonných hmot, jinak by vás mohl trefit šlak a v té chvíli byste způsobili autonehodu. A nakupujete-li v supermarketu, je lepší si nijak extrémně nehrát na matematika, co spočítá všechno. Je prostě lepší vzít situaci takovou jaká je. Ale přehnané utrácení není řešení, natož přehnané šetření. Našetřené peníze už totiž nemají tu hodnotu, co kdysi.

Peníze už nemají tu hodnotu

Když šel člověk za minulého režimu nakupovat do samoobsluhy, nakoupil tam za 100 korun na celý týden, dnes si za 100 korun nekoupí ani to nejzákladnější. Nejvíce zdražil především cukr, ovoce, zelenina a pečivo, zkrátka to, co člověk potřebuje denně. A nezůstalo jen u potravin, i ceny pohonných hmot zdražily. A s pohonnými hmotami jde v ruku v ruce doprava, ať už poštovní, či městská, u všech si bude muset člověk více či méně připlatit. Někteří lidé si ovšem myslí, že jsou, díky svým úsporám, v suchu, což se velice mýlí.

Žena počítá účty na kalkulačce iZdroj fotografie: Unsplash

Nejde ani tak o úspory jako takové, ale s momentální inflací si člověk nemůže být jistý ani s cenou ničeho. Jednoduše řečeno, dokud byla inflace 2%, úspory měly pořád stejnou hodnotu. Dnes je hodnota úspor, nacházející se na bankovních účtech, o zhruba 35% menší, ztrácí na hodnotě. A je možné, že se ta hodnota zvětší, právě kvůli inflaci, klidně o dalších 10%. A nejhorší na tom je to, že člověk s tím nic neudělá a může pouze přihlížet. Proto se lepší investovat do nemovitostí či do různých obrazů či šperků.

Mohla by za to Česká národní banka

Banky si tohoto problému všimly a rády by s tím nějak bojovaly, ale nemají jak. Dle ekonomů se dá tato situace nazývat třetinovým bankrotem. Taky si spousta z nich myslí, že Česká národní banka neplní svou funkci, není-li schopna udržet inflaci kolem 2 %, což se situací, jako je tahle, moc nejde. Bohužel, jediná věc, která se dá dělat je ta, že to člověk nebude nijak dramaticky řešit a bude pevně věřit v brzký návrat do původních kolejí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Zobrazit další články