Ideální interiérová rostlina pro všechny zapomnětlivé, kterým uhyne doslova každá kytka suchem? Sukulenty jsou právě těmi rostlinami, které jsou vhodné pro všechny, kterým každodenní zálivka příliš neříká. I tak ale vyžadují péči, aby se jim dařilo a exotický vzhled zpříjemnil bydlení nebo kancelář. Na co se u sukulentů zaměřit a na co je nutné dbát?
Co jsou sukulenty?
Sukulenty patří mezi rostliny schopné do svého těla absorbovat tolik vody, že přežijí dlouhá období sucha, jsou původem z oblastí pouští a polopouští. Na světě existuje tisíce různých druhů, nejznámější jsou různé druhy agáve, kaktusů, kuželovců, kosmatců nebo delosperem. Jsou odolné, často mrazuvzdorné a snadno se o ně pečuje. Vzhledem k nízké frekvenci zálivky nevyžadují přílišnou pozornost, ale i tak vyžadují určité podmínky, aby mohly růst a kvést. Navíc jsou sukulenty krásné a hodí se do moderního interiéru, současně jsou považované za přírodní čističky vzduchu.
Jak pečovat o sukulenty
Jsou zajímavé vzhledem, květenstvím i barvou, sukulenty lahodí oku v moderních i klasických interiérech. Jedinečné rostliny však potřebují adekvátní podmínky k životu, nedostatek zálivky totiž není jediné, čeho si žádají. Jak tedy o sukulenty pečovat, aby přinášely radost?
Teplota
Sukulenty ve vnitřních prostorách potřebují konstantní teplotu. Vydrží opravdu hodně, ale nízké teploty v rozmezí 8-12 °C jim škodí, stejně jako přítmí. Ideální teplota pro pěstování sukulentů je mezi 18 a 20 °C.
Květník s drenáží
Sukulenty potřebují ve spodní části květníku drenážní otvor s hloubkou asi 4 cm. Kromě klasických květníků lze použít také porézní kámen, kaskádovou terakotu nebo misky z kameniny. Seskupením různých druhů sukulentů lze i v interiérech vytvořit pokojovou skalku.
Světlo
Sukulenty mají jedno společné, milují světlo. Nejen obzvláště dužnaté druhy, ale všechny potřebují více než 12 hodin světla. Nepleťte si ale světlo se zdroji tepla. Kaktusy, aloe ani agáve, nejběžnější druhy pěstovaných sukulentů u nás, nesnesou blízkost radiátorů. Obdobně je neumisťujte na průvan nebo do blízkosti klimatizační jednotky v kanceláři.
Zálivka
Sukulenty netřeba příliš často zalévat, rozhodně nevyžadují každodenní zálivku. Počítejte se zaléváním jednou za jeden až dva týdny, vždy zkontrolujte stav zeminy, musí být opravdu suchá. Také napoví spodní listy, které se svěsí ve chvílích nedostatku vody, pak teprve zalévejte.
Prach
Jako na každou jinou rostlinu, také na kaktusy nebo jiné sukulenty se práší. Proto je očistěte od prachu navlhčeným vatovým tamponkem, v případě trnitých rostlin použijte jemný štětec.
Odstranění suchých částí
Pro kvalitní růst je nutné odstraňovat uschlé listy nebo části zasažené parazity, reagujte proto včas, aby nedošlo k úhynu rostliny.
Sluneční paprsky
Sukulenty dobře prospívají, když slunce neosvětlují stále stejnou část rostliny, proto květník několikrát za měsíc pootočte.
Hnojivo
Kaktusy a ostatní sukulenty potřebují důležité minerály pro svůj růst, zajistěte proto rostlinám kvalitní specializované hnojivo, které je dostupné v květinářství nebo hobbymarketu.
Přesazování
V rozmezí jednoho roku až tří let je dobré sukulent přesadit, dělejte to s ohledem na stav zeminy a prorůstání kořenů. Zaměřte se na kvalitu zeminy a dodání písku, při přesazování odstraňte všechny suché části kořenů.
Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Succulents and sunshine