Jaká tajemství ukrývá nejhlubší vrt na Zemi a jak je to s dobýváním zemského jádra?

Vědci se několik dekád věnovali experimentu, při němž museli vytvořit vrt o hloubce 40 000 stop, jenomže se stalo něco, co ani oni sami neočekávali a experiment museli ukončit.

                   

Lidé byli odjakživa fascinováni nadzemským, tak i podzemským světem. Roku 1957 byl do vesmíru poprvé poslán satelit, což rozpoutalo vesmírnou bitvu USA vs SSSR během studené války, kterou všichni jistě znají. Málokdo ovšem zná bitvu o podzemí, která nastala v druhé polovině 50. let minulého století. Bitvu o vesmír zahájil Sovětský svaz, tu o podzemí Spojené státy.

USA vs SSSR

Roku 1958 započal projekt Mohole v Mexiku. Američtí inženýři započali vrt v Pacifickém oceánu, který byl hluboký více, jak 600 stop. Ovšem po osmi letech přestali být dotováni a celý projekt musel být ukončen. Sověti byli mnohem úspěšnější, v květnu 1970 začali vrtat s jasným cílem, co nejhlouběji. Práce začaly v Pechenském Districtu. Dokázali se dostat až do hloubky 49 000 stop Pomocí speciálního vybavení odhalovali postupně vrstvy zemského povrchu. Mezitím v Americe skupina vědců učinila výrazný posun v jejich práci.

i

Rok 1974, ve Washita County v západní Oklahomě byl vytvořen vrt zvaný Bertha Rogersová, na ropných vrtech. Byl hluboký více než 31 400 stop (přes 9,5 km). Vyvrtala jej společnost Lone Star a ačkoliv nenašla ropu, zůstal po ní, na dobu 5 let, nejhlubší vrt. Roku 1979 byl vytvořen další rekord, co se hloubky týče, a to vrt SG-3, který byl v roce 1983 široký 9 palců (22 cm) a hluboký 39 000 stop (necelých 12 km). V Tu dobu museli sovětští vědci přerušit svou práci, která byla nakonec zcela přerušena. Vrt se stal atrakcí pro nadšence, kteří si ho chtěli prohlédnout.

i

Ukončení projektu a nové nálezy

V ruské tundře byl započat nový vrt Kola, ale tentokrát začali z hloubky 23 000 stop. Do roku 1989 dosáhl neuvěřitelné hloubky 40 230 stop, účastníci projektu doufali, že se do konce 1990 dostanou na 44 000 stop a rokem 1993 na 49 000 stop. Nastala ale chyba, čím hlouběji vrtali, tím rostla teplota, která následně dosahovala až 180°C. V roce 1992 přerušili projekt, kvůli kamennému povrchu a vysoké teplotě, jelikož by to jejich nářadí nezvládlo.

i

Ale mělo to své světlé stránky. Například nález fosilií mořských rostlin, v hloubce 4 mílí. Byly v dokonalém a neporušeném stavu, díky zapouzdření. Staré byly více než 2 biliony let. Ve vzdálenějších místech od poloostrova Koly se ve velkých hloubkách našla i žula, i když doufali i v nález čediče. Dále v několika mílích objevili dokonce i tekoucí vodu, což nikdo nečekal. Jistí nadšenci to považují za důkaz biblických povodní, ačkoliv je to pouze výsledek tlaku, vytlačujícího atomy kyslíku a vodíku ze skály.

Současnost výzkumných projektů

Vrt Kola byl uzavřen a trvale ukončen v roce 1995, taktéž kvůli rozpadu SSSR. Dnes je oblast ekologicky nebezpečná, ale stále jsou vidět pozůstatky experimentu v nedalekém městě Zapolyarny. Hloubka vrtu nebyla, zatím, nikdy překonána, a proto zůstává nejhlubším vrtem vytvořeným člověkem na světě. Tím ovšem experimenty nekončí. Mezinárodní oceánské objevovací programy používají plošiny k prozkoumání podmořského dna, avšak nadále bojují se selhávajícím vybavením a extrémními teplotami.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články