Všestranný zázrak jménem jedlá soda. Čtyři způsoby, jak ji můžete doma využít jako lék

Jedlá soda je v domácnosti univerzální pomocník. Její konzumaci v kombinaci s vodou můžete využít jako rychlý domácí lék na širokou škálu zdravotních problémů.

jedlá soda krabice i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Uhličitan sodný neboli jedlá soda je bílý prášek rozpustný ve vodě. Jedlá soda je známá tím, že se používá jako součást kypřicích prášků do pečiva a šumivých prášků do nápojů. Její použití v domácnosti však v kuchyni zdaleka nekončí! Jedlá soda má totiž neuvěřitelný záběr. Lze ji využít nejen jako čistící prostředek, ale zároveň jako kosmetického pomocníka nebo jako lék.

Proč se vyplatí mít ji doma při ruce

Krása jedlé sody spočívá v kombinaci její šetrnosti a zároveň velké síly. Její použití je navíc neuvěřitelně snadné a praktické. A dalším příjemným benefitem je její cena. Kilo jedlé soli seženete opravdu za doslova pár korun. Svou nezastupitelnou úlohu má v domácí medicíně. Snadno ji využijete pro své zdraví a s její pomocí můžeme předejít mnoha nemocem. Níže naleznete čtyři užitečné směsi, které byste rozhodně pro své zdraví měli vyzkoušet.

dřevěná mistička a lžička plné jedlé sody iZdroj fotografie: Freepik

Blahodárná směs

Rozpusťte 2 polévkové lžíce jedlé sody ve 250 ml vody. Tuto směs pijte třikrát denně. Stimuluje trávení a zabraňuje usazování tuků. Tento roztok váš organismus vyčistí stejně důkladně jako úklidový prostředek. Tuto směs můžete také použít v případě nachlazení jako kloktadlo. Pokud se používá proti pálení žáhy, musí se konzumovat hodinu před jídlem.

Proti svalové horečce

Tato směs snižuje svalovou horečku a může pomoci předcházet svalovému napětí a bolesti. Jedlá soda na sebe dokáže vázat vodíkové ionty, a tím pádem snižovat míru zakyselení pracujících svalů. V ⅕ litru vody rozmíchejte čtvrt lžičky jedlé sody, přidejte 125 ml citronové šťávy a 2 lžíce medu. Uchovávejte v lednici a pijte vychlazenou například před tréninkem nebo extrémní svalovou zátěží.

Urychlovač metabolismu

Směs zeleného čaje a jedlé sody stimuluje metabolismus. Smíchejte čtvrt čajové lžičky jedlé sody v šálku zeleného čaje a pijte tento nápoj jednou denně. Nastartujete tak svůj metabolismus a dosáhnete lepšího spalování tuků. Jedlá soda vám takto pomůže i jako zprostředkovatel na vaší vysněné cestě za hubnutím.

štíhlé ženské tělo iZdroj fotografie: Piqsels

Při žaludečních potížích

Jablečný ocet a jedlá soda mohou být velmi účinné při žaludečních potížích, ať už se jedná o reflex, žaludeční vředy, nebo zánět žaludku. Jedlá soda dokáže neutralizovat žaludeční šťávy. Rozpusťte ¼ lžičky jedlé sody a 2 lžíce jablečného octa (jako náhražka může být citronová šťáva) ve sklenici vody a tuto směs vypijte.

Mnoho sody škodí

Přestože má jedlá soda široké spektrum prospěšných vlastností, lékaři varují před jejím pravidelným používáním. Maximální doba užívání jedlé sody je dva týdny. Jedlá soda snižuje v lidském těle hladinu vitaminů a minerálů, zejména vitaminů skupiny B, kyseliny listové a chromu. Protože se jedlá soda doporučuje při zácpě, její nadměrné užívání může rovněž způsobit průjem. I v tomto případě tedy můžeme aplikovat okřídlené přísloví: sody s mírou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články