Jedno z dvojčat se narodilo s Downovým syndromem. Přístup lékařů maminku šokoval

Rodiče byli šokováni přístupem lékařů v porodnici, kde matka právě porodila dvojčata. Jedno z nich se totiž narodilo s Downovým syndromem.

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Nicola Bailey byla ve 32. týdnu těhotenství s dvojčaty, když nastaly porodní kontrakce. Byla přivezená na specializovanou jednotku, kde proběhl porod. Holčičky však byly po porodu ihned odneseny a maminka dlouho čekala, než o nich dostala vůbec nějaké zprávy.

Dali jim leták o adopci

Když do pokoje vstoupili dva lékaři se smutnými a rozpačitými výrazy, Nicola zpozorněla. Jeden z lékařů začal mluvit: „Je mi opravdu líto, že vám to musím říct.“ V tu chvíli si myslela že jí doktor řekne, že jedno z jejích dětí zemřelo. Nakonec se však ukázalo že jedno z dvojčat je nemocné.

Harper, která se narodila jako první, trpí Downovým syndromem. Pravděpodobnost výskytu tohoto syndromu při těhotenství s dvojčaty je jedna ku milionu. Lékaři pak Nicole a jejímu manželovi Toddovi předali informační balíček spolu s letákem o adopci. Pak teprve konečně mohli vidět své dcery.

Rodiče nebyli s přístupem spokojeni

Rodiče byli tímto přístupem šokovaní. Nicole to později komentovala: „Samozřejmě, doktoři vám musí poskytnout všechny faktické informace, ale myslím, že první věc, kterou mohli říct by zněla jinak.” Třeba, „Gratuluji, obě děvčata jsou naprosto v pořádku, jsou krásné, ale máme určité podezření, že by Harper mohla mít Downův syndrom.”

Vzhledem k tomu, že postižení nebylo v těhotenství rozpoznané, rodiče se s touto zprávou museli velmi rychle srovnat. Podle Nicole, by citlivější přístup lékařů věcem napomohl. Měla totiž pocit, že zhoršili celou situaci tím, že naznačili, že s takto postiženým dítětem to nebudou mít jednoduché. Letáček o adopci pak už ani nelze komentovat.

Matka šíří osvětu o syndromu

Rodiče však věděli, že i kdyby se o syndromu dozvěděli už během těhotenství, stejně by se nic nezměnilo. Obě dcery milují a jsou si vědomi, že každá je úplně jiná a proto je nikdy nesrovnávají. Jistě, Harper má i srdeční vadu a bude vyžadovat zvýšenou péči. Přesto drtivá většina dětí s tímto postižením je schopná žít šťastný a spokojený život.

Nicole mapuje pokroky svých dcera a na svém blogu se tématu Downova syndromu věnuje. Ráda by, aby se upustilo od zavedené praxe, kdy je na těhotné opakovaně vyvíjen nátlak, aby podstoupily potrat, pokud se u dítěte zjistí Downův syndrom ještě před porodem. Mnohé se i v komentářích svěřily, že když vidí Harper, litují, že se nechali k potratu dotlačit.

Nikdo jim údajně nevysvětlil plně, co toto postižení obnáší. Vidí, že pokud je takové dítě obklopené milující rodinou, která ho přijímá takové jaké je, mohou bez větších problémů fungovat. Neměly by takový strach a nejspíše by nátlaku ze strany lékařů nikdy nepodlehly.

 

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články