Nejčastějšími nešvary koupelen je jistě plíseň a vlhkost. Pokud často nevětráte, vlhkost na oknech, v rožcích zdí, mezi kachličkami, ale i za skříňkami a v rožcích vany začne plesnivět. Plíseň je jistě pro zdraví škodlivá a může způsobovat řadu onemocnění, až rakovinné bujení. Alergici a plíseň v domácnosti je jistě nepříznivá, proto byste měli řádně větrat. A to po každém sprchování či koupání. Větrejte nejlépe do průvanu. Pokud se u vás již plíseň usadila, máme pro vás řešení, pomocí kterých se plísně nadobro zbavíte.
Zařiďte sucho
Do koupelny i s oknem a topením, se vždy hodí ventilátor, který zapnete po každé koupeli. Namiřte ventilátor na okno a otevřete jej. V létě koupelna lépe vyschne, kdežto v zimě to bude o něco horší, proto bude stačit, když v zimním období po vykoupání otevřete okna cca na patnáct minut a zapnete ventilátor, to bude bohatě stačit.
Radiátor
V každé koupelně by měl být radiátor, a pokud tam není, doporučujeme ho nainstalovat. Věřte, že se vám bude velmi hodit. Nejlepší radiátory jsou ty žebrové, na které můžete umístit mokré ručníky. Navíc lze sehnat i takové, které nainstalujete na zeď a zapnete pouze do elektriky. Cena je také příznivá. Je to jednoduché řešení například panelových bytů, kdy nechcete dělat velké zásahy do zdí.
Vše suché
Jakmile se vysprchujete či vykoupete, měli byste savým hadříkem rožky vany, ale i sprchový kout utřít do sucha. Tímto způsobem zajistíte méně vlhkosti v prostoru. Taková voda usazená na rámu vany se začne odpařovat do vzduchu a sráží se například na oknech, za skříněmi a v rozích.
Pomocník se jménem ocet
Jistě, můžete použít chemické čističe na bázi chloru, které ale nebudou pro vaše zdraví zrovna dvakrát přínosné. Pokud takové prostředky využívat nechcete, doporučujeme použít ocet. Ten byste mírně ředěný měli našplíchat několikrát do týdne na rohy vany, ale i do sprchového koutu. Ocet je dokonalým hubičem spor a inhibuje tvorbu plísně.
Odpařovač vlhkosti
Doporučujeme do koupelny pořídit odvlhčovač, který kondenzuje vlhkost a sráží ji ve speciální nádobě. Nezapomínejte tuto nádrž pravidelně vylévat, ať se vám voda nevypařuje zpět do prostoru. Doporučujeme také vyhnout se různým koberečkům, předložkám a jiné textilie, ty dokonale absorbují vodu. A pokud takové věci jednoznačně odstranit nechcete, po použití vany či sprchového koutu dejte podložku vysušit.
Obrázky: Freepik