Jednoduché maličkosti, kterými můžete zlepšit svůj život a okolní svět

Začít můžete právě teď. Díky několika maličkostem můžete dosáhnout lepšího bytí. Tím, že začnete u sebe a dosáhnete svého lepšího já, můžete změnit celý svět. Toto moudro není ničím novým. Svědčí o tom hned dva citáty dvou velmi moudrých lidí:

  • „Buďte tou změnou, kterou si přejete vidět ve světě.“ – Mahátma Gándí
  • „Nejlepší způsob, jak se necítit beznadějně, je vstát a něco udělat. Nečekejte, až se vám stanou dobré věci. Běžte ven a dělejte je vy. Naplníte tak svět nadějí.“ Barack Obama

Když se nám dlouhodobě nedaří dosáhnout toho, co chcete, upadáme do depresivních myšlenek. Myslíme si, že změnit se nemá smysl, protože změna k lepšímu není možná. Je totiž příliš snadné se tím nechat odradit. Je jednodušší nedělat nic – jenomže tím se nic nezmění. Avšak existují maličkosti, které vás nic nestojí (možná jen trochu úsilí), a díky kterým se můžete cítit lépe nejen vy, ale i vaše okolí. Zde je jejich výčet.

Pozdravte cizince

Každý den trávíme ve spěchu. Denně se potkáváme s desítkami lidí, které neznáme. Jsme zabaleni do vlastních myšlenek, přemýšlíme nad prací nebo co je třeba udělat doma. Avšak jeden malý úsměv a „Ahoj!“ nebo „Dobrý den!“, kterým pozdravíte spolucestujícího nebo osobu na zastávce či kohokoliv jiného, dokáže zpestřit den nejen vám, ale také tomu druhému.

Něco darujte

Už jste slyšeli, že dávat je mnohem lepší než dostávat? Pokud jste rodič, tak již o tom víte své. Děti, které neumí skrývat pocity, jsou nadšené z každé maličkosti. Možná máte doma nějakou věc, kterou už nepoužíváte. Podívejte se do šatníků nebo také do kuchyňských skříněk – možná zde najdete spotřebič, který jste už dlouho nepoužívali (pokud vůbec). Takže vám nebude chybět, když jej mít nebudete. Zkuste tyto věci přinést do centra Armády spásy nebo jiné charity. Možná ještě někomu potřebnému dobře poslouží.

Dobrovolná práce

Najděte si charitu nebo nějakou prospěšnou činnost (práce v útulku), která je vašemu srdci milá a vrhněte se do ní. Jen tak, bez nároku na jakoukoli odměnu. Prostě pro dobrý pocit. Můžete číst dětem, pečovat o opuštěné psy, čistit kostel a spoustu dalšího. Je to příjemný způsob, jak změnit svět.

Navštivte někoho, kdo stojí o vaši společnost

Opuštěný důchodce v pečovatelském domě nebo dokonce vlastní babička, na kterou jste pro samou práci neměli čas. Určitě je někdo, komu chybíte, a kdo by si s vámi velice rád popovídal. Můžete navštívit dětský domov nebo zařízení pro tělesně postižené. Právě zde se mohou osamělí lidé nacházet.

Zvedněte odpadek, který leží mimo odpadkový koš

I když jste tento odpadek nepohodili vy, můžete udělat svět lepší tím, že jej zvednete a vhodíte tam, kam patří. Planeta Země je naším společným bydlištěm a všichni bychom se o ni měli náležitě starat. Vyhodit odpadek do koše potrvá jen několik vteřin. Kdyby se tak zachoval každý, svět by byl hned lepším místem k žití.

Pěstujte na zahradě

Zahradničení je velice prospěšné pro lidskou psychiku. Navíc se můžete zabavit a udělat něco pro životní prostředí. Můžete založit vlastní zahradu, nebo se postarat o nějakou veřejnou (pozor, aby to nebylo vnímáno jako ničení veřejného majetku – například nelze vysazovat rostliny kamkoli vás napadne).  Vidět, jak se daří rostlině, kterou jste zasadili, je velmi uspokojivé.

Kupte cizinci kávu nebo čaj

Zaplatit za někoho kávu či čaj v obchodě či kavárně není velký zásah do rozpočtu. Může ale udělat velkou radost. Náhodné dobré skutky jsou zvláštní a spousta z nás se může lidem, kteří je dělají, divit – pojďme to změnit! Proč bychom měli dar od cizince považovat za něco, na co můžeme naletět? Proč předpokládat od ostatních to nejhorší? Třeba vznikne domino efekt!

Jděte příkladem

Ať už jste kdekoliv – v práci, doma, ve škole nebo ve městě – chovejte se tak, jak byste se přáli, aby se lidé chovali k vám. Dávejte jim pozitivní příklad v řeči, přístupu, pracovní morálce a také v jiných oblastech. Pamatujte, ani vy nejste dokonalí, ale můžete se snažit být co nejlepší.

Usmějte se na někoho

Úsměv je to nejmenší co můžete udělat. Tím, že se na někoho usmějete, mu můžete zlepšit náladu nebo rozjasnit celý den. Taková maličkost a přitom má neuvěřitelnou sílu! Usmívejte se každý den.

Závazek zlepšit se

„Já se polepším,“ je věta, kterou pronese už malé dítě, když zlobí. Avšak není to tak jednoduché, jak se zdá. Už jen tím, že dospějete k tomu, že se zlepšíte, jste udělali krok dopředu. Čeká vás ale ještě dlouhá cesta. Postupujte po malých krůčcích. Začít můžete například s malým úsměvem nebo přívětivostí k ostatním lidem.

Říkejte: „Miluji tě“

Tato slůvka mohou vylepšit den každému z vašich blízkých. Můžete to ale říkat i sami sobě – když se do sebe díváte do zrcadla. Láska zastavuje války a je důvodem, proč začínají nové životy. Je všechno, co potřebujete.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Powerofpositivity.com

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek