Jste si jisti, že opravdu znáte své přátele? Pronikněte za jejich společenskou masku pomocí jednoduchý vzorců chování

                   

I když si myslíte, že někoho opravdu dobře znáte, stále existují skrytá zákoutí jeho duše, která většinou lidé nedávají na odiv a přesto jsou jejich neodmyslitelnou součástí. Tyto skrývané aspekty osobnosti se však někdy nečekaně projeví a bývá z toho velká mela. Naštěstí nemusíte čekat na hádku nebo alkoholové opojení, které vám o vašem blízkém prozradí více. Můžete použít několik jednoduchých principů lidského chování, které vám pomohou objevit pravou osobnost člověka, a to v relativně krátkém časovém horizontu.

Analýza autonomního chování

Nejlépe proniknete za společenskou masku lidí tak, že bedlivě (avšak nenápadně) pozorujete a zaznamenáte všechny mimovolné akce, kterých se osoba dopustí. Zdánlivě bezvýznamné věci, kterých si okolí, ale i jejich původce sotva všimnou, jsou klíčem k odhalení jejich pravého Já. Níže najdete typy těchto akcí, které vám poskytnou cenný vhled do lidské osobnosti.

Příklad A

Lidé, kteří každý den chodí do stejné restaurace, usazují se tam vždy na stejné místo a volí stejné jídlo, mohou mít strach ze změny. Takový člověk nebývá ani ochoten zkoumat nové možnosti, což může být sice trochu nuda, nicméně se můžete spolehnout, že tato osoba bude věrný a oddaný manžel nebo manželka.

Příklad B

Obchody na burze, adrenalinové sporty, vyhledávání zajímavých dobrodružství a ochota riskovat prozrazují typ člověka, který se rozhoduje impulzivně a bude ochoten například odejít z práce, aniž by měl výhled na jiné zaměstnání či způsob finančního zabezpečení.

Příklad C

Člověk, který se nikdy nezapomene rozhlédnout na obě strany, než přejde silnici, bude s velkou pravděpodobností velmi opatrná a zdrženlivá. Před každým rozhodnutím si pečlivě zváží všechna pro a proti a bude ochoten přijmout jen předem pečlivě vypočítaná rizika.

Opakující se vzorce poukazují na styl myšlení

Analýzou toho, jak se člověk chová v jedné oblasti svého života, můžete udělat dobrý odhad toho, jakým způsobem se bude chovat v ostatních situacích.

Chcete-li tedy poznat něčí skutečnou osobnost, měli byste se blíže podívat na způsob jeho chování v několika opakujících se situacích a najít nějaké společné vlákno, které se jimi prolíná. Toto společné vlákno je téměř jistě specifický znakový rys zkoumané osoby.

Jak tyto informace použít v partnerských vztazích?

Oblast navazování partnerských vztahů je jednou z nejčastějších situací, kdy je velmi vhodné poznat pravou tvář člověka, s nímž máme co do činění. Pochopení osobnosti vašeho potenciálního partnera vám může napomoci vybudovat lepší vztahy s ním, ale umožní vám i přilákat jeho pozornost ve chvíli, kdy se o něho teprve zajímáte.

Osoba, která vyrůstala v rodině plném chaosu a zmatku, bude mít pravděpodobně v podvědomí zakódovanou potřebu bezpečí. Pro takového člověka by bylo jedním z klíčových kroků, aby se do vás zamiloval, představit se jako někdo, kdo má dobré blízké rodinné vztahy, je emočně stabilní a snadno vychází s ostatními.

Pochopení obav, potřeb a cílů vašeho vyhlédnutého partnera je klíčové k tomu, aby se do vás zamiloval. Nemá to nic společného s vaším vzhledem nebo množstvím peněz. Pokud se dokážete vcítit do jeho mysli a projevit se jako osoba, která dokáže jeho problém vyřešit a naplnit jeho potřeby, pak k vám pocítí silnou a bezpečnou emocionální přitažlivost.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Psychologytoday.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marián Žitný

Zobrazit další články