Při procházce po pláži narazil pár na podivný kámen. Ani ve snu by ho nenapadlo, jakou může mít hodnotu

Člověk ani netuší, na co vše může kolem sebe narazit. Třeba i na velmi vzácný kámen, který se jen tak válí na pláži, aniž by kdokoli tušil, jakou má cenu.

                   

Všude kolem se nachází tolik vzácných věcí, že si to ani nedokážeme představit. Většina těchto vzácností na to ale na první pohled rozhodně nevypadá. Na některé se usměje štěstí, protože najdou něco, co má opravdu velkou hodnotu, ač by je to v první chvíli ani nenapadlo. Přesně to se stalo jednomu zamilovanému americkému páru.

Nečekaný objev

Jednoho krásného dne odpočívali Harry a Angela Williamsovi na pláži. Byl zrovna víkend, takže měli volno a již od brzkého rána si užívali oceán a sluneční paprsky. Manželé milovali relaxování a tuto pláž si velice oblíbili, takže když měli volno, chodívali sem nabírat novou energii do dalšího pracovního týdne. Na konci dne se rozhodli, že se ještě projdou mokrým pískem a užijí si poslední doteky slané vody. Když procházeli podél pobřeží, ucítili najednou silný zápach shnilých ryb.

Bylo jim divné, že je rybina z ničeho nic tolik cítit. Rozhlíželi se kolem a hledali zdroj tohoto nepříjemného zápachu. Za chvíli ho objevili. Na zemi uviděli něco, co vypadalo jako obyčejný kámen. Harry překonal své znechucení a zvedl jej ze břehu. Netušil, co drží v rukou, ale vzpomněl si na příběh, který kdysi dávno slyšel v nějakém pořadu v televizi. Mluvili v něm o velmi cenném velrybím sekretu.

Co bylo tedy zdrojem nepříjemného zápachu?

Harry o tom, co se tenkrát dozvěděl, řekl své manželce. Ta tomu sice moc nevěřila, ale nakonec vzali kámen sebou. Donesli ho k odborníkovi a jejich podezření se potvrdilo. Ukázalo se, že se opravdu jednalo o směs pocházející z velryby, která se nazývá jantar. V tu dobu ještě netušili, že něco tak ohavného může stát velkou kupu peněz.

i

Jantar je pevná látka, jejíž textura připomíná vosk. Tvoří se v trávicím systému velryby po mnoho let. Je velmi vzácný, protože jej dokáže vyrobit pouze 1 % vorvaňů. I proto se mu přezdívá „zlato moře“. Nejčastěji se používá v parfémech, protože je tato látka schopna udržet aroma po velmi dlouhou dobu.

Tento pár byl brzy zaplaven nabídkami ke koupit tohoto podivného nálezu. Po dlouhém rozmýšlení jej nakonec prodali, a to za neuvěřitelných 70 000 dolarů, což je v přepočtu téměř 1 600 000 Kč. Obyčejná procházka po pláži tak přinesla do jejich rodinného rozpočtu obrovskou sumu peněz. Tyto finance se manželé rozhodli investovat, aby měli do budoucna možnost zabezpečit své děti. Mějte oči na stopkách, protože jak se ukázalo, hromady peněz leží téměř všude kolem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články