Je třeba větrat i v zimním období. Víte, v jakou denní dobu je nejvhodnější otevřít okna a pustit domů čerstvý vzduch?

Přestože někteří lidé nechtějí v zimním období větrat, a pouštět si tak do bytů a domů chlad, je tato činnost nutná v jakémkoli ročním období.

okna a dveře dokořán i Zdroj fotografie: Pexels
                   

V zimním období hledají lidé nejlepší způsoby, jak se ochránit před mrazivým chladem a zůstat doma v teple. Výsledkem je, že někteří dokonce rezignují na větrání svých příbytků, aby udrželi teplo uvnitř. To je však velmi špatný nápad, protože přísun čerstvého vzduchu je nezbytný a má blahodárný vliv na lidské zdraví. Nedostatečná ventilace má dopad na psychický i fyzický stav. Jak ale větrat, aniž byste riskovali prochladnutí nebo zvýšení vytápění? A kdy má větší smysl okna otevírat? To se nyní dozvíte.

Proč je tak důležité větrat?

Pravidelné větrání příbytků má pozitivní vliv na lidské zdraví a pohodu. Podporuje imunitu, předchází alergiím na prach a různým problémům v domácnosti. Nemusí to však nutně znamenat vyšší účty za vytápění. Nutný přísun čerstvého vzduchu váš interiér neochladí. Je však důležité vědět, jak správně větrat, aby to nebylo málo, nebo naopak až příliš.

zavřená okna iZdroj fotografie: Pexels

Časté větrání zabraňuje hromadění vlhkosti a také masivnímu výskytu hub a plísní. Větráním prostředí pročistíte své obytné prostory a eliminujete škodlivé látky a silné pachy, které mohou unikat z koupelny nebo kuchyně. Pokud byste to ale s pouštěním studeného vzduchu dovnitř přehnali, chlad se může usadit ve stěnách a bude třeba více topit.

Jak a kdy tedy nejlépe větrat?

Doporučuje se krátkodobé, ale intenzivní větrání. Také místo celodenního otevírání okna ho jednoduše otevřete na deset minut třikrát nebo čtyřikrát denně. Díky tomu podpoříte dostatečnou cirkulaci vzduchu, aniž by došlo k úplnému ochlazení domu. Nejlepší je větrat brzy ráno, když je vzduch ještě hodně čerstvý. Nebo naopak pozdě večer, nejdříve po 22. hodině. Tyto časové úseky jsou doporučovány proto, že je v tuto dobu ovzduší nejméně znečištěno.

Abyste předešli zbytečnému plýtvání, nezapomeňte před větráním vypnout radiátory nebo jakýkoli jiný druh tepelného zdroje. Pamatujte, že otevírání oken je skvělý způsob, jak přirozeně zvýšit ventilaci ve vaší domácnosti. Předtím se však ujistěte, že jste správně určili kvalitu venkovního vzduchu. Pozor na nadměrnou vlhkost nebo nadměrně znečištěné ovzduší. Ideální vlhkost v interiéru by měla vždy zůstat pod 60 %.

Jak větrat, když je venku mlha

Při vysoké koncentraci prachu ve vzduchu raději neotevírejte okna, nebo jen výjimečně. Protože v těchto podmínkách riskujete, že si do bytu vpustíte znečištění. Pokud žijete ve městě, které je zrovna schované v mlze, nebo se vaše obydlí nachází v průmyslové oblasti, kde se vyskytuje hodně kouře, je lepší v obou případech upřednostnit jiná méně znečišťující řešení.

smog a mlha iZdroj fotografie: Pexels

V takových případech se doporučuje používat zejména čistička vzduchu nebo zelené rostliny schopné vyčistit vzduch doma a odstranit všechny toxiny. Můžete tak snadno větrat svůj domov, ať jsou normy pro smog (městská mlha smíchaná s ozonem a jemnými částicemi) nízké, průměrné nebo vyšší. A jedna užitečná informace na závěr: Pokud bydlíte v patrovém domě, otevírání oken může pomoci regulovat teplotu. V prvním patře budete moci přivést studený vzduch, zatímco otevření okna v druhém patře umožní únik horkého vzduchu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Zobrazit další články