Kdy konec vztahu konečně přebolí? Fáze odloučení, kterými si projdete po rozchodu

Konec vztahu je vždy obtížná záležitost bez ohledu na to, jak dlouho trval a kdo jej ukončil. Fáze odloučení mají spoustu společného s etapami smutku, jako jsou pocity popření, hněv a nakonec přijetí. Ale jak dlouho může trvat, než se rozchod překoná? Přestože neexistuje žádná konkrétní odpověď, obvykle proces probíhá první 3 – 4 měsíce, ovšem překonání životních vztahů může trvat 1 – 2 roky, během nichž projdete následujícími fázemi.

Šok

Tato fáze je velice intenzivní a nastává především tehdy, pokud rozchod nepřijde z vaší strany a ani jste nepředpokládali, že něco takového nastane. V šoku zažíváme bolest, dezorganizaci a zmatek. Cítíme silnou potřebu pochopit, co se stalo, uvnitř nás nastává veliké „proč“.

Popírání

Šok a popření jsou úzce propojeny, když se snažíme uchopit realitu. Popíráním obvykle vyplují na povrch všechny věci, které náš partner řekl, naznačil, nebo naopak neřekl či neudělal. Snažíme se přesvědčit sami sebe, že náš bývalý partner to nemyslel vážně nebo si to rozmyslí.

Vyjednávání

V této fázi se můžeme vrátit k předchozímu. Ve snaze věci napravit a vylepšit můžeme začít vyjednávat – sami se sebou nebo s bývalým partnerem. Často si začneme vyčítat chyby, které se ve vztahu staly. 

Hněv

Po prvních třech obdobích v nás začíná vznikat vztek nad tím, co se stalo. Tato fáze může pocházet z mnoha různých míst v závislosti na kontextu vztahu. Jste naštvaní, protože se cítíte zrazeni. Hlavně proto, že rozchod přišel náhle. Zlobíte se na sebe, že jste do vztahu neinvestovali více.

Smutek

Jakmile hněv ustoupí, začne skutečný proces smutku. V tomto bodě postupně přijímáte realitu, i když jste možná ještě nepřijali, že je po všem. Smutek z rozchodu je zcela normální a očekáváný. Koneckonců neztrácíme jen daného člověka, se kterým jsme byli, ale také určitý způsob života, který jsme vedli dosud. Kromě toho se musíme vypořádat se ztrátou důvěry, kterou vztah poskytoval, jako jsou plány do budoucna, společné přátele, rodinu a vše ostatní, co jsme sdíleli. Často v tuto chvíli vznikají silné pocity smutku, opuštění a osamělosti.

Přijetí

V této fázi vidíme světlo na konci tunelu. Když začneme přijímat situaci, život začne mít znovu pozitivní prvky. Začínáme si uvědomovat, že tento vztah nebyl naší jedinou šancí na štěstí. Myslíme na sebe znovu jako na samostatnou jednotku a vidíme před sebou nové začátky a naději.

Cesta vpřed

Zde jsme nejen přijali odloučení, ale nyní vidíme uzavřenou minulost. Jsme emocionálně a mentálně osvobozeni od partnera. Začínáme vidět příležitosti, které existují kolem nás. Zaměřujeme se na sebe, na své vlastní potřeby a touhy. A hlavní věc, přejeme štěstí i svému ex.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Giatros-in.gr

Další příspěvky

Předchozí příspěvek Následující příspěvek