Neuvěříte, kolik blahodárných účinků má vařený kmín. Je totiž lékem na spoustu zdravotních obtíží

Málokdo tuší, že i tak obyčejné koření jako je kmín, dokáže pomoci při mnoha zdravotních potížích a dá se konzumovat v různých úpravách.

kmín v hrnku i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Kmín je taková malá nenápadná surovina, která je ale opravdový zázrak. Nejen, že je skvělým dochucovadlem při vaření, ale dá se z něj například připravit i výborný čaj. Dá se pít každý den a po nějaké době jeho pravidelného užívání zjistíte, že má i úžasné léčivé vlastnosti. Jeho velkou výhodou je, že se může jíst v různých formách a na různé způsoby. Již v minulosti se hojně používal nejen v kuchyni, ale také v léčitelství.

Zázrak jménem kmín

Kmín je takový všelék, který se používá opravdu na velké množství zdravotních neduh. Zde se dozvíte 10 nejběžnějších blahodárných účinků této skvělé suroviny.

Zlepšuje trávení

Tato léčivá bylina se používá při střevní plynatosti, křečovitých bolestech střev a žaludku, při nechutenství a jiných poruchách trávení. Dokonce z části podporuje laktaci u kojících maminek. Pokud smícháte trochu zázvorového prášku s mletým kmínem, přidáte černý pepř a sůl a lžíci této směsi budete konzumovat po jídle a k tomu vypijete sklenici vody, vaše zažívání se zlepší, zrychlí a celkově se váš trávící trakt uzdraví.

Alkalizuje

Když si dáte lžičku mletého kmínu a před polknutím jej podržíte chvíli v ústech, ucítíte okamžitou úlevu od problému s refluxem. To je porucha trávení, při níž se žaludeční šťávy dostávají ze žaludku zpět do jícnu. Člověk pak pociťuje nepříjemné pálení, až dochází k nechuti k jídlu. Reflux tedy vyvolává pálení žáhy a kyselou nebo hořkou pachuť v ústech.

kmín v misce iZdroj fotografie: Pexels

Anthelmintikum

Kmín v tomto případě slouží k léčbě helmintóz, tedy k odstraňování parazitujících cizopasných červů v lidském organismu. Mezi takové cizopasníky patří například tasemnice, hlístice (škrkavky a roupy) a motolice. Přestože se tito červi vyskytují především v zahraničí, jejich výskyt je zaznamenávám každý rok i u nás. V boji proti nim je třeba uvařit 400 ml vody a do ní přidat 15 g semínek kmínu. Poté vařte, dokud nezůstane pouze 100 ml vody. Vypijte 20-40 ml této směsí každé ráno a večer.

Při nevolnosti

Při nevolnosti a pocitu na zvracení smíchejte trochu kmínu s medem a konzumujte po jídle. Tyto obtíže poté odezní.

Proti nachlazní a kašli

Především na podzim a v zimě je velký výskyt chřipek a podobných onemocnění. Trpí na ně nejen dospělí, ale i děti, které si je nejvíce předávají v kolektivu. Pokud tedy především své děti nechcete dopovat chemicky připravenými léky, zkuste použít kmín. V tomto případě uvařte trochu kmínu, přefiltrujte a vzniklý odvar pijte. Pocítíte velkou úlevu od kašle a dalších příznaků nachlazení a respiračních chorob.

Při nespavosti

Zdali trpíte nespavostí a vyzkoušeli jste již všechny možné léky na spaní, ale žádné nepomohly, věřte kmínu. Rozmačkejte banán a přidejte k němu půl lžičky prášku z praženého kmínu. Když tuto směs sníte před spaním, skončí převalování ze strany na stranu, koukání do stropy a zoufalství z toho, že budete ráno zase nevyspalí a protivní. Po tomto lektvaru budete spát jako poleno.

Při bolestech žaludku

Pokud vás často bolí žaludek, máte křeče a pomalu kvůli tomu nemůžete nic jíst, je na čase vyzkoušet toto přírodní léčivo. Smíchejte 3 gramy kmínového prášku s vlažnou vodou a vypijte. Bolesti ustoupí a vy budete moci zase normálně jíst a fungovat, aniž byste museli použít léky proti bolesti.

Proti chudokrevnosti

Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění, při kterém se snižuje množství červených krvinek v krvi a množství krevního barviva hemoglobinu. Pokud trpíte touto chorobou, rozhodně jezte kmín v jakékoli podobě, protože obsahuje vysoké množství železa.

lžička mletého kmínu iZdroj fotografie: Pexels

Detoxikuje

Kmín obsahuje spoustu účinných látek, které detoxikují celé tělo, zejména ale játra, ve kterých se ukládají toxiny a škodlivé látky.

Proti cukrovce

Cukrovka je onemocnění, při kterém organismus není schopen dodávat dostatečné množství inzulinu. V případě, že trpíte touto nemocí, rozpusťte ve sklenici vody trochu mletého kmínu a pijte tuto směs 2-3krát denně. Kmín totiž reguluje hladinu cukru v krvi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články