Žena si šla do Kauflandu koupit knedlík. Po rozbalení na ni však v ústech čekalo nepříjemné překvapení

Chtěla si pochutnat na guláši s knedlíkem, místo toho zjistila, že v balení se skrývá nebezpečný předmět, který ji mohl vážně ohrozit na životě!

obchod Kaufland i Zdroj fotografie: Ladislav Luppa / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv si spoustu obchodních řetězců a výrobců potravin volí jako líbivé slogany „kvalita a bezpečnost potravin jsou u nás na prvním místě“, a tak podobně, realita může být poněkud odlišná. Zvláštní riziko hrozí u průmyslově vyráběných potravin, kde jsou výrobní procesy a jejich následná kontrola a dodržování kvality pro běžného spotřebitele zcela netransparentní. Dokladem toho je poměrně skandální případ nálezu nebezpečného předmětu v potravině, na který jako první upozornil server TN.cz.

V knedlíku neměl co dělat

Žena vyrazila na nákup do hypermarketu Kaufland v Liberci. Těšila se, že si pochutná na guláši, a tak si k němu koupila již hotový knedlík značky K-Classic. Jedná se o privátní značku tohoto obchodního řetězce. Zákaznice si výrobek společně s dalším nákupem odnesla domů. Doma knedlíky rozdělala z obalu a připravila na talíř společně s gulášem. Když se však do knedlíku zakousla, ucítila cosi tvrdého a píchla se do horního patra v ústech. Sousto okamžitě vyplivla. Po bližším prozkoumání zjistila, že v knedlíku byl ukrytý kovový hřebík!

knedlík guláš iZdroj fotografie: Uživatel Dezidor / Creative Commons / CC BY

Zákaznice se s reklamací produktu obrátila na obchodní řetězec Kaufland. Ten jí nabídl finanční kompenzaci v podobě voucheru na příští nákup v hodnotě 800 Kč. Tuto nabídku zákaznice odmítla akceptovat s odůvodněním, že vůbec nezohledňuje zdravotní riziko, kterému byla při konzumaci potraviny vystavena.

Obchod i výrobce se od případu distancují

Výrobce knedlíku, kterým je společnost „Svoboda – výroba domácích knedlíků“, dává od celé záležitosti ruce pryč. Podle jejího představitele se kovový vrut do pokrmu nemohl dostat při výrobě, protože na výrobních linkách jsou detektory, jež odhalí i nepatrný díl kovu. Pokud by v nějaké potravině skutečně bylo podobné těleso, byla by okamžitě stažena z výroby a rozhodně by se nedostala do balení, které bylo odesláno do obchodu.

kaufland regály iZdroj fotografie: Uživatel 7C0 / Creative Commons / CC BY

Taktéž mlží i Kaufland. Společnost se pouze vyjádřila, že celá věc je zatím v řešení v rámci interních postupů. Případ se však ukazuje jako daleko závažnější, protože se jím hodlá zabývat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Plánuje zkontrolovat celý výrobní proces a prošetřit, zda jsou výrobní zařízení v dobrém stavu a zda jsou dodržovány všechny požadavky na výrobu. Konkrétně se chce zaměřit především na činnost již zmiňovaných detektorů kovů na výrobní lince.  

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Bohumila Kočvarová

Zobrazit další články