Jak dlouho byste měli ve skutečnosti spát? Pokud spíte málo, nebo naopak moc, koledujete si o zdravotní problémy

Spánek je velmi podstatnou součástí našich životů. Pomáhá tělu regenerovat a dodává nám energii. Aby tělo fungovalo správně, musíme spát správnou dobu.

Přesná tabulka spánku určující, kolik hodin spánku by člověk měl mít
                   

Aby si naše tělo odpočinulo a načerpalo dostatek energie, je potřeba, abychom spali správnou dobu. Nedostatek spánku nebo naopak jeho přebytek může tělu velmi uškodit. Prvním a nejzřetelnějším příznakem nedostatku spánku je samozřejmě únava, následovaná poklesem výkonnosti, roztěkaností, potížemi s rozhodováním a podrážděností. Paradoxně, pokud má člověk spánku více, než by měl mít, následky to má stejné, jako u nedostatku spánku. Dlouhodobý problém se spánkem poté může způsobit zdravotní problémy.

Následky nedostatku a přebytku spánku

Pokud si nepohlídáme dostatečně náš spánkový cyklus, můžeme za to zaplatit zdravím. Jedna bezesná noc nikomu neublíží, ale notorický nedostatek spánku, nebo naopak jeho přebytek, končí srdečními problémy, cukrovkou a obezitou. Je proto potřeba dát tělu šanci na to, aby se mohlo zregenerovat a odpočinout si. Spánek je důležitý i pro naše orgány, které potřebují zpomalit. Jak ale poznat, kolik hodin spánku bychom měli mít, abychom mohli normálně a efektivně fungovat?

muž spí v posteli i

Kolik hodin spánku bychom měli spát podle svého věku?

Výzkum provedený na Harvardské univerzitě pod vedením prof. Charles Czeisler umožnil určit, kolik hodin spánku daná věková skupina potřebuje, aby jeho nedostatek neměl negativní dopad na zdraví. 

  • Novorozenec (0-3 měsíce): 14 až 17 hodin 
  • Kojenec (4-11 měsíců): 12 až 15 hodin 
  • Dítě (1-2 roky): 11 až 14 hodin 
  • Předškolák (3-5 let): 10 až 13 hodin 
  • Dítě ve školním věku (6-13 let): 9 až 11 hodin 
  • Teenageři (14-17): 8-10 hodin 
  • Mládež (18-25 let): 7 až 9 hodin 
  • Dospělí (26–64 let): 7 až 9 hodin 
  • Senioři (nad 65 let): 7 až 8 hodin 

Příčiny problému se spánkem

Důvodů, proč spíme málo nebo až příliš, je mnoho. Mezi ty nejčastější poté patří dva a těmi jsou stres a nadměrné užívání technologií. 

Stres: Jakmile jsme ve stresu, naše tělo ze sebe vyplavuje stresový hormon – kortizol. Při vysoké hladině tohoto hormonu má tělo problém s usínáním. Případně, pokud se nám podaří usnout, častěji se probouzíme a spánek je přerušovaný. 

žena na posteli s telefonem i

Technologie:  Světlo z elektronických zařízení blokuje uvolňování melatoninu, který je potřebný k usínání. Usínání ve tmě bez svítících zařízení, jako je monitor, televize nebo obrazovka smartphonu, proto značně usnadní celý proces usínání. Ne nadarmo se tedy říká, že bychom minimálně hodinu před spánkem neměli používat žádná elektronická zařízení vyzařující modré světlo. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články